«

»

mar 09

Wydrukuj to Wpis

5 miejsc wartych odwiedzenia zanim znikną na zawsze

Był taki projekt „100 places to remember before they disappear”, słyszeliście o nim? Chodziło w nim o wyselekcjonowanie 100 miejsc, których będzie najbardziej szkoda, gdy znikną w wyniku globalnego ocieplenia, topnienia lodowców i tego typu historii.

Dziś w bardzo podobnym klimacie – chcę podzielić się z Tobą 5 miejscami które warto odwiedzić zanim na zawsze stracimy możliwość jeżdżenia w nich na deskach.

Nawiązując do nowego badania przygotowanego przez Radę Obrony Zasobów Naturalnych i gazetę Tourism Management, popularne rejony narciarskie mogą stracić bardzo wiele śniegu przez zmiany klimatyczne. A co gorsza, technologia która pozwala nam wytwarzać śnieg, może nie być w stanie ocalić sportów zimowych w wielu z tych miejsc, głównie przez wysokie temperatury i susze.

 

Ośrodek Sugarloaf, stan Main, USA | by www.snowboarderguide.com

Ośrodek Sugarloaf, stan Main, USA

#5 – Sugarloaf – USA

nawiązując do artykułu Managing for climate change in the alpine ski sector w gazecie Tourism ManagementSugarloaf  to jeden z wielu ośrodków narciarskich w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych, który mocno ucierpi z powodu zmian klimatycznych. Nawet według najbardziej optymistycznych scenariuszy, Sugarloaf może nie być w stanie pozostawać otwartym przez 100 dni w ciągu roku. 100 dni to ilość, jaką ośrodek musi być otwarty w ciągu roku, by pozostać rentownym. Raport przewiduje, że znaczne zmiany pojawią się pomiędzy rokiem 2010 a 2039.

A to tylko początek. Równie newralgiczne na zmiany temperatur są ośrodki takie jak Killington, czy Stowe Mountain  (stan Vermont).  Wzrost temperatury o 7 stopni spowoduje, że żadne z tych miejsc nie będzie w ciągu całego roku pokryte ani jednym centymetrem śniegu.

 

Wszystkie ośrodki narciarskie w Australii | by www.horizonsunlimited.com

Wszystkie ośrodki narciarskie w Australii

#4 Wszystkie ośrodki narciarskie w Australii

Australia kojarzy Ci się tylko z kangurami i pustyniami? Cóż, nawet w tym zwrotnikowym kraju, gdzie powinny być same pustynie, znajdziemy dużo ośrodków narciarskich. Ponadto Australijski Związek Narciarski jest zrzeszony w FIS.

Niestety z powodu globalnego ocieplenia zagrożone są wszystkie australijskie ośrodki narciarskie. Brak większych gór, w których dłużej mógłby się utrzymać śnieg najprawdopodobniej oznacza przymusowe zamknięcia ośrodków narciarskich w Australii – uważa Daniel Scott, przewodniczący grupy badawczej Zmian Globalnych i Turystyki na uniwersytecie Waterloo

 

 

 

 

 

Ośrodek Aspen w USA | by www.aspensnowmass.com

Ośrodek Aspen, w Colorado, USA

#3 Aspen – USA

Zgodnie z raportem, jeżeli temperatura w Górach Skalistych wzrośnie o 7 stopni, ośrodek w Aspen zostanie prawie całkowicie pozbawiony śniegu, za wyjątkiem partii szczytowej.

 

 

 

 

 

Kitzbuhel - Najlepszy ośrodek na świecie w roku 2013 | by http://www.kitzbuehel.com

Kitzbuhel – Najlepszy ośrodek na świecie w roku 2013

#2 Kitzbuhel – Austria

Daniel Scott uważa austriacki Kitzbuhel – najlepszy ośrodek narciarski na świecie w 2013 roku –  za szczególnie wrażliwe i podatne na wysokie temperatury miejsce.

Jeśli Kitzbuhel zniknie, jaka trasa zostanie najtrudniejszą trasą świata, zastępując der Streif?

 

 

 

 

Widok na zaśnieżone Park City| by parkcitywintervacationrental..com

Widok na zaśnieżone Park City

 #1 Park City – Utah

Jeżeli średnia roczna temperatura w Utah będzie ciągle wzrastała w takim tempie jak teraz, do 2039 możemy również pożegnać się ze śniegiem w Park City w Utah.

A szkoda, bo jak widać, jest gdzie jeździć.

A w razie czego zawsze można wybudować sobie domek z piękną, niwelowaną elewacją i wypoczywać, czy to w Tatrach, czy w Andach :)

 

 

Powered By DT Author Box

O autorze – Skimind

Skimind

Kamil Guzdek – Z nartami związany jestem od 1997 roku, w 2005 roku obrałem ścieżkę instruktorską (SITN-PZN). Swoje doświadczenie budowałem podczas jazdy w 10 krajach alpejskich, podczas nauczania dla wielu różnych licencjonowanych przez SITN szkół narciarskich, ucząc dzieci w wieku 2 – 15 lat i dorosłych.
Od 2012 roku dzielę się swoją wiedzą narciarską z czytelnikami bloga Skimind.pl
W czasie wolnym – podróżuję :)

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
5 miejsc wartych odwiedzenia zanim znikną na zawsze, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Permalink do tego artykułu: http://skimind.pl/5-miejsc-wartych-odwiedzenia-zanim-znikna-na-zawsze

5 comments

Skip to comment form

 1. Hektor

  Ciekawy i interesujący artykuł. Mam nadzieję że większośc z tych miejsc da się jednak ocalić.Szczególnie ośrodki narciarskie w Australii Mam nadzieję że jeszcze kiedyś uda mi się je odwiedzić.
  Hektor ostatnio opublikował..S-x10590My Profile

 2. Kamilas

  Jestem ciekawa jak to globalne ocieplenie ma się w praktyce, dużo się o tym mówi ale patrząc na to co mamy teraz w Polsce, to raczej jest to globalne ozimienie niż ocieplenie. Do Aspen z pewnością się niedługo wybiorę jak tylko ogarnę nauke do końca, aczkolwiek uważam, że za mojego życia nie ociepli się tam aż o 7 stopni, pytanie też czy faktycznie ludzie mają jakiekolwiek szanse na zaprzestanie tego procesu, być może to po prostu zwykły cykl klimatyczny bo przecież badania klimatu też są prowadzone dopiero od pewnego czasu.
  Kamilas ostatnio opublikował..IKEA – Schowaj zimę na wiosnęMy Profile

 3. Piotr

  Najgorsze jest to, że twarde dane mówią jasno, że problem jest, a niektorzy dalej uporczywie twierdzą, że to nieprawda, że spisek, że można generować więcej gazów cieplarnianych… :/
  Piotr ostatnio opublikował..W USA T-Mobile odrzuca limityMy Profile

 4. Marcin

  Z wszystkich wymienionych miejsce najchętniej odwiedziłbym Park City w Utah, poza tym sądziłem że w Utah zawsze są wysokie temperatury, które wykluczały aktywność na śniegu :D
  Marcin ostatnio opublikował..Navy Field 2My Profile

 5. Marta Janczak

  W życiu nie pomyślałabym że w Autstralii mogą być ośrodki narciarskie. Ten kraj kojarzy mi się głównie z piaskiem i gorącym oceanem.
  Marta Janczak ostatnio opublikował..Farbowanie włosów w ciąży – czy można farbować włosy w ciąży ?My Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge