«

»

Wydrukuj to Wpis

Austriacki Kitzbühel

Kurort sportów zimowych Kitzbühel to jedno z tych miejsc, które każdy amator narciarstwa chociaż raz w życiu powinien zaliczyć. Mini region narciarski w Austrii porównywany do szwajcarskiego St.Moritz z ponad 170 kilometrami nartostrad, z których jedna – Die Streif – uważana jest za najbardziej ekstremalną i niebezpieczną.

Nartostrada ta, co ciekawe, prowadzi z góry Hahnekamm, czyli Koguci Grzebień, która wygląda pozornie całkiem niewinnie, a mierzy zaledwie 1665 m.n.p.m., co na warunki alpejskie nie jest żadnym wyczynem. Jednak zjazd z tej góry może przyprawić o maksymalną dawkę adrenaliny. Profesjonaliści na tym najniebezpieczniejszym torze narciarskim świata rozwijają zawrotne prędkości dochodzące do 145 km/h.

 

Długość trasy to prawie 3,5 km, a różnica wysokości ponad 800 metrów. Takie parametry nie pozostawiają złudzeń – zjazd mogą wytrzymać tylko naprawdę dobrze przygotowani i wytrawni narciarze.  Największa stromizna na tej trasie ma ponad osiemdziesięcioprocentowe nachylenie, co można sobie wyobrazić niemal jak pionową ścianę. Zjazdowcy podczas zawodów pucharu świata oczywiście pokonują to nachylenie na tzw. „krechę”. Jakby tego było mało, całości dopełniają jeszcze karkołomne zakręty, z których jeden zawija narciarza o 180 stopni.

Sam zjazd nartostradą Die Streif jest ogromnym wyczynem, natomiast pokonanie go w czasie wytyczonym przez światowe elity narciarstwa to po prostu marzenie.

 

Infrastruktura narciarska w Kitzbühel

Przyjeżdżając do austriackiego Kitzbühel na narty warto wykupić sobie karnet AllStarCard, który daje możliwość szusowania również po trasach zjazdowych okolicznych miejscowości, co przekłada się na ponad 1000 km tras narciarskich, czyli coś, o czym narciarze w kraju mogą tylko pomarzyć, a Ci, którzy przyjeżdżają na zimowe ferie do Kitzbühel, nie są w stanie wykorzystać. Kitzbühel wchodzi w skład tzw Alp Kitzbühelskich. Połączony w jeden turystyczny organizm system tras i nartostrad tworzy największy teren narciarski w Tyrolu. Większość nartostrad znajduje się na wysokościach od 1200 do 200 m.n.p.m., jednak poprowadzone zjazdy aż do dolin stwarzają niesamowite warunki narciarskie i możliwość pokonywania bardzo długich odcinków. Kitzbühel to nie tylko trasy narciarskie, ale również cała infrastruktura, na którą składają się setki wyciągów i kolejek, prawie 3500 armatek śnieżnych, oświetlenie stoków, hotele, pensjonaty i restauracje. To prawdziwy raj dla narciarzy.

Na narty do Kitzbühel można dojechać samochodem, jednak z uwagi na odległość warto również rozważyć połączenia lotnicze. Lot do Salzburga kosztuje ok. 1000zł , do Innsbrucka nieco drożej.  Jadąc samemu na pewno nie opłaca się brać samochodu, jednak z całą rodziną to już inna kalkulacja. System autostrad przez Polskę, Czechy i Austrię sprawia, że dojazd nie jest uciążliwy nawet zimą. Najwięcej kłopotów może sprawić ostatni odcinek krętymi górskimi drogami.

Jak wyglądają koszty szusowania po Kitzbühel i okolicy?

Karnet narciarski AllStarCard na ponad 1000 km tras narciarskich to koszt 45 EUR za jeden dzień lub ponad 200 EUR na tydzień. Dla dzieci mniej więcej połowę taniej. Warto jednak przeliczyć siły na zamiary i wziąć pod uwagę jedynie 170km tras w regionie Kitzbühel, co wyjdzie znacznie taniej.

 

 

 

*Autor wpisu oświadcza, że posiada niezbędne prawa autorskie do wszystkich części niniejszego artykułu.

Powered By DT Author Box

O autorze – Skimind

Skimind

Kamil Guzdek – Z nartami związany jestem od 1997 roku, w 2005 roku obrałem ścieżkę instruktorską (SITN-PZN). Swoje doświadczenie budowałem podczas jazdy w 10 krajach alpejskich, podczas nauczania dla wielu różnych licencjonowanych przez SITN szkół narciarskich, ucząc dzieci w wieku 2 – 15 lat i dorosłych.
Od 2012 roku dzielę się swoją wiedzą narciarską z czytelnikami bloga Skimind.pl
W czasie wolnym – podróżuję :)

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Austriacki Kitzbühel, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Permalink do tego artykułu: http://skimind.pl/austriacki-kitzbuhel

2 Komentarze

  1. amator

    Koszty jak dla mnie trochę duże, trzeba jednak zacząć oszczędzać widzę, bo jest po co jechać:)

  2. Grzegorz

    „Sam zjazd nartostradą Die Streif jest ogromnym wyczynem, natomiast pokonanie go w czasie wytyczonym przez światowe elity narciarstwa to po prostu marzenie.” Dokładnie choć na razie marzeniem jest wybrać się tam ale jak to mówią czego to człowiek czasem nie zrobi dla pasji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>