Wydrukuj to Stronę

Szczyrkowski Ośrodek Narciarski

szczyrkowski osrodek narciarski mapa stoku

Szczyrkowski Ośrodek Narciarski to spółka akcyjna założona z inicjatywy Stowarzyszenia Właścicieli Gruntów Narciarskich „Stowag” w Szczyrku. Spółka ma 53. akcjonariuszy i zarządza ośrodkiem Czyrna-Solisko.

W momencie przekształcania ośrodek popadał w ruinę, dziś możemy zauważyć poprawy zmierzające w kierunku „lepszego”.

Szczyrkowski ośrodek Narciarski znajduje się prawie na końcu Szczyrku, przy trasie na Wisłę.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszymi wrażeniami i opinią z jazdy w ośrodku Czyrna – Solisko.

 

Trasy narciarskie Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego

Szczyrkowski Ośrodek Narciarsi składa się z dwóch stacji głównych: Czyrna i Solisko.

Ośrodek posiada 13 wyciągów orczykowych i tyle samo tras narciarskich, których łączna długość to ponad 20 km. Trasy „Bienkula” (nr 5) i „Golgota” (nr 11) posiadają homologację FIS.

Początkującym polecamy długą i łagodną trasę o numerze 3, ze szczytu Małego Skrzycznego do Czyrnej. Zdecydowanie natomiast odradzamy jazdę trasami 8 i 9 – przynajmniej w ferie i weekendy. Trasy te są zatłoczone, a na wyciągach V i IX usunięto co drugi orczyk, przez co zwyczajowo tworzące się tutaj kolejki ostatnimi czasy są naprawdę długie i uciążliwe.

Średnio-zaawansowani narciarze dobrze odnajdą się na trasach 2 i 4 ze szczytu Małego Skrzycznego. Trasa numer 2 kończy się w Czyrnej, a numer 4 w Solisku. Obie trasy są dobrze przygotowane do jazdy, a ilość narciarzy tutaj nie przeraża, jak np. na trasie nr 9 i 10 w Solisku.

Zaawansowani narciarze najlepiej poczują się na wspomnianej wcześniej Bienkuli (trasa nr 5), i Golgocie (trasa nr 11). Obie trasy są mniej uczęszczane przez większość społeczeństwa narciarskiego. Przy popołudniowej jeździe na Golgocie sugerujemy ostrożną jazdę, gdyż przez położenie stoku, jego spadek i wątpliwe umiejętności narciarzy i deskarzy, którzy tutaj pobłądzili, często trafiamy na lód, czy muldy.

Wszystkie trasy SON, poza trasami 1, 3 i 6, posiadają system sztucznego nasnieżania, natomiast dzięki oświetleniu na trasach 11 („Golgota”) i 7 (Suche-Solisko) możemy cieszyć się nocną jazdą.

 

Infrastruktura narciarska Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego

Jako że ośrodek leży w Szczyrku, stolicy  zimowych sportów Śląska, infrastruktura narciarska Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego jest bardzo bogata.

Znajdziemy tu między innymi:

 • snow park Juliany,
 • bogate zaplecze gastronomiczne,
 • serwis narciarski,

a nieopodal, bo w centrum Szczyrku funkcjonuje:

 • wiele szkół narciarskich, w tym dwie najbardziej uznane w Polsce: Śmig i Szkoła Zdrowia,
 • duża ilość serwisów narciarskich,
 • multum wypożyczalni sprzętu narciarskiego,
 • bogata baza noclegowa i gastronomiczna,
 • duża ilość lokalnych atrakcji, jak np. snow safari na skuterach śnieżnych.

 

Nasza opinia o Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim

Jest to ośrodek godny polecenia wszystkim narciarzom. Trasy są sztucznie dośnieżane, na dwóch trasach możliwa jest nocna jazda. W razie ważnych komunikatów zostaniemy o nich powiadomieni przez radiowęzeł zainstalowany na trasach (może się przydać np. w przypadku informacji o zgubieniu dowodu, przejeździe ratraka itd…). Koszt całodziennego karnetu w Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim to 68 zł, więc jest to kolejna okazja na pojeżdżenie na wielu trasach za niską cenę.

Jedyny problem to wymontowanie co drugiego orczyka na wyciągach V i IX na Solisku. Zawsze były tam olbrzymie kolejki, jednak to, co dzieje się ostatnimi czasy w weekendy, gdy ludzi jest tyle co zawsze, czyli dużo, a wyciagow 2 razy mniej – woła o pomstę do nieba. W weekendy odradzamy korzystanie z wyciągów V i IX.

Jeżeli ilość narciarzy na stoku was przeraża, zawsze można spróbować stoków jednego z okolicznych ośrodków narciarskich w Szczyrku, jak np. Centralny Ośrodek Sportu, czy Biały Krzyż.

 

 

[important]

Dziękuję za Twój czas i Twoją uwagę. Twoje zdanie jest dla mnie najważniejsze, wszak to dla Ciebie piszę :)

Właśnie dlatego pragnę poprosić Cię o udzielenie odpowiedzi na 4 pytania dotyczące tego artykułu.

Pomożesz mi tym samym lepiej kształtować treść opinii. Masz wpływ na mojego bloga :)

VN:F [1.9.22_1171]
Czy przyjemnie czytało Ci się ten artykuł?
Czy ten artykuł poszerzył Twoją wiedzę o danym ośrodku?
Czy podoba Ci się pomysł rekomendowania w tych artykułach dobrych i wartościowych miejsc, np konkretnego baru na stoku gdzie można zjeść najlepsze w okolicy ...?
Czy te informacje pomogły ci podjąć decyzję o wybraniu, bądź zrezygnowaniu z ośrodka na weekend?
Rating: 4.1/5 (6 votes cast)

Dziękuję :) !

[/important]

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny
Rating: 3.4/5 (7 votes cast)
Szczyrkowski Ośrodek Narciarski, 3.4 out of 5 based on 7 ratings

Permalink do tego artykułu: http://skimind.pl/gdzie-na-narty/w-polsce/szczyrk-narty/szczyrkowski-osrodek-narciarski

1 komentarz

 1. BobbyBrown

  wpis jest swietnie napisana, bardzo przypadla mi do gustu. Dziekuje za ciekawe przedstawienie tematu w troche innym swietle. Czekam na wiecej takich notek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>