Wydrukuj to Stronę

Centralny Ośrodek Sportu

trasy narciarskie duze skrzyczne

Centralny Ośrodek Sportu zarządza trasami i wyciągami na Dużym Skrzycznym. Mamy tu do dyspozycji 2 wyciągi krzesełkowe oraz dwa wyciągi orczykowe.

Ośrodek posiada co prawda tylko cztery trasy, jednak są to trasy dające namiastkę prawdziwych Alp.  Mimo ogromnych kolejek, jakie nie należą tu do rzadkości, polecamy przynajmniej raz w sezonie odwiedzić trasy Dużego Skrzycznego.

Poniżej nasza opinia i wrażenia z jazdy na stakach COS.

Trasy na Dużym Skrzycznym

Początkujący narciarze dobrze poczują się na „Dolinkach”. By się tu dostać wystarczy zjechać z pierwszego krzesełka wywożącego nas na stację pośrednią i od razu skierować się w lewo. „Doliny” to łagodny stok, idealny do nauki jazdy na nartach. Są one obsługiwane przez dwuosobowy wyciąg orczykowy. Nie polecamy stawiać pierwszych kroków na długiej niebieskiej trasie ze szczytu skrzycznego, tzw. „Ondraszku” – częste zwężenia, wypłaszczenia i podejścia mogą zupełnie początkujących doprowadzić do obłędu.

Średnio-zaawansowani narciarze z pewnością upodobają sobie właśnie „Ondraszek” lub – jeśli warunki śniegowe pozwalają – trasę „Widokową”, zaczynającą się na dolinach i kończącą na stacji dolnej wyciągu krzesełkowego.

Zaawansowani narciarze na stokach Dużego Skrzycznego mają kilka opcji do wyboru – jeździć po FIS – czarnej trasie biegnącej ze szczytu aż na sam dół. Można też pokusić się o pojechanie czerwoną „Kaskadą” – zakładając, że warunki śniegowe będą odpowiednie. „Kasakda” biegnie ze szczytu Skrzycznego, przez Jaworzynę (stacja pośrednia wyciągu krzesłowego), aż do stacji dolnej wyciągu.

Dla bardziej ambitnych zaawansowanych – zawsze można pokusić się o przejechanie na nartach na Małe Skrzyczne i wykupienie taksówki lub biletu na PKS z powrotem.

Długość poszczególnych tras, jak na Polskie warunki jest zaskakująca:

 • Ondraszek (niebieska) – 5200 m
 • Widokowa (niebieska) – 2300 m
 • Kaskada (czerwona) – 3100 m
 • FIS (czarna) – 2800 m

Wszystkie trasy w zależności od potrzeb są sztucznie dośnieżane.

Infrastruktura narciarska Skrzycznego

Ze względu na położenie w centrum Szczyrku – a zatem małych odległościach pomiędzy serwisami, szkołami narciarskimi, wypożyczalniami – jest to bodaj najczęściej wybierane miejsce do jazdy w Szczyrku.

 • Przy dolnej stacji wyciągu mamy duży serwis i wypożyczalnię, jednak my polecamy skorzystać z wypożyczalni i serwisu ok. 100 metrów dalej – w jednej z uliczek odchodzących od dojazdu do hotelu „META”, przy ul. Skośnej 19, znajduje się serwis narciarski LEE SKI. Jadąc wyciągiem krzesłowym widać ogrodzony zrobionym ze starych nart płotem dom. To właśnie tutaj serwisuje i wypożycza narty wielokrotny zwycięzca wszelakich zawodów narciarskich rozgrywanych w Polsce – Józef Laszczak.
 • Na stokach pełno jest punktów gastronimicznych – na szczycie Skrzycznego znajduje się schronisko PTTK, na stacji pośredniej znajduje się knajpa i bar na otwartym powietrzu, jednak my polecamy „Hilton u Józka” znajdujący się na „Dolinkach”. Szaszłyk z karkówki serwowany w Hiltonie nie ma sobie równych w całym Szczyrku.
 • Blisko od dolnej stacji wyciągu krzesłowego zlokalizowanych jest kilka innych punktów gastronomicznych i wiele miejsc noclegowych, jednak polecamy wcześniej rozejrzeć się za noclegiem, gdyż w sezonie wszystko jest zarezerwowane i znalezienie pokoju może graniczyć z cudem.

 

Nasza opinia o trasach Dużego Skrzycznego

COS od wielu lat nie modernizuje wyciągów (wyjątek może stanowić zamontowanie nowych krzesełek, niewiele tylko wygodniejszych od starych „ławek”) skupiając się raczej na modernizacji cennika. Całodniowa karta czasowa kosztuje 70 zł. Jednorazowy wyjazd koleją krzesłową kosztuje 6 zł. Ośrodek obsługuje zarówno karty czasowe, jak i „punktowe”. Kolejki do kas na dole mogą być porażające, proponujemy zatem by kupić karnety dzień wcześniej po południu lub odkupić od kogoś kartę i doładować ją na stacji pośredniej lub na „dolinach”, gdzie kolejek nie ma.

Poza tym stoki Dużego Skrzycznego to namiastka Alp, jaką mamy w Beskidach. Znajdziemy tu wszystko: ostre ściany, łagodne i długie trasy. Właśnie dlatego ze spokojnym sumieniem możemy polecić wszystkim narciarzom zapuszczenie się do Szczyrku przynajmniej raz w roku.

[important]Zdecydowanie odradzamy korzystania z wyciągu krzesłowego, by dostać się na szczyt. Łączny czas przejazdu oboma odcinkami krzesła w jedną stronę to ok. 50 minut. Zdecydowanie szybciej od krzesła na szczyt jedzie wyciąg orczykowy z „Dolin”. Korzystając z niego na szczycie będziemy szybciej i nie wywieje nas tak bardzo, jak na wyciągu krzesłowym. Również kolejka na wyciąg posuwa się szybciej.[/important]

[important]

Dziękuję za Twój czas i Twoją uwagę. Twoje zdanie jest dla mnie najważniejsze, wszak to dla Ciebie piszę :)

Właśnie dlatego pragnę poprosić Cię o udzielenie odpowiedzi na 4 pytania dotyczące tego artykułu.

Pomożesz mi tym samym lepiej kształtować treść opinii. Masz wpływ na mojego bloga :)

VN:F [1.9.22_1171]
Czy przyjemnie czytało Ci się ten artykuł?
Czy ten artykuł poszerzył Twoją wiedzę o danym ośrodku?
Czy podoba Ci się pomysł rekomendowania w tych artykułach dobrych i wartościowych miejsc, np konkretnego baru na stoku gdzie można zjeść najlepsze w okolicy ...?
Czy te informacje pomogły ci podjąć decyzję o wybraniu, bądź zrezygnowaniu z ośrodka na weekend?
Rating: 4.6/5 (15 votes cast)

Dziękuję :) !

[/important]

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny
Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
Centralny Ośrodek Sportu, 5.0 out of 5 based on 3 ratings

Permalink do tego artykułu: http://skimind.pl/gdzie-na-narty/w-polsce/szczyrk-narty/trasy-duze-skrzyczne

2 Komentarze

 1. Nat

  trasy faktycznie sa, acz caly osrodek to jedno wielkie muzeum;
  pozdrawiam

 2. chudzielec

  Swietna notka. Mozna by ja bylo zamiescic w jakims podreczniku do nauki pisania ciekawych, tresciwych i poprawnych jezykowo tekstow w Internecie (ostatnio, to raczej rzadkosc). Zarty zartami, ale wpis jest naprawde dobra, wiec wielkie dzieki.

Komentarze zostały wyłączone.