«

»

Wydrukuj to Wpis

Jak zostać instruktorem?

jak zostać instruktorem

System stopni instruktorskich w Polsce jest dość skomplikowany, gdyż obecnie rozróżniamy dwa rodzaje uprawnień. Pierwsze to uprawnienia państwowe, Instruktor Sportu ze specjalnością Narciarstwo Zjazdowe. Do niedawna funkcjonował jeszcze stopień Instruktora Rekreacji Ruchowej, jednak nowa ustawa o sporcie ujednoliciła system szkolenia instruktorów i ograniczono się do nauczania na stopień Instruktora Sportu.

 

Co zatem trzeba zrobić, żeby zostać Instruktorem Sportu?

Kurs składa się z dwóch części – obowiązkowo pierwszą jest kurs teoretyczny, na którym poznaje się tematykę powiązaną z fizjologią wysiłku, żywieniem i odnową biologiczną, teorią sportu, zarządzaniem sportem, teorią i treningiem dyscypliny sportowej. Czas trwania tej części to 100 godzin.

Po pozytywnym zdaniu egzaminu z teorii przystępuje się do części praktycznej - zwykle są to wyjazdy na 2 tygodnie, podczas których kandydat uczy się poprawności wykonywania ewolucji, metodyki, instruowania, historii narciarstwa, organizacji zajęć i zachowań bezpiecznych (Dekalog FIS). Opcjonalnie organizator kursu może dodać jeszcze jazdę sportową na tyczkach i teorię narciarstwa sportowego (regulacje FIS). Część kończy się egzaminem przed komisją ( najczęściej są to ci sami, którzy byli wykładowcami), po ukończeniu którego otrzymuje się tytuł Instruktora Sportu z odpowiednią specjalnością.

 

Drugim rodzajem uprawnień, uprawniającym do uczenia narciarstwa, są stopnie „związkowe”, nadawane przez Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa - Polski Związek Narciarski. Niestety, dla kandydatów jest do droga przez mękę, jednak mimo wszystko prestiż i międzynarodowa rozpoznawalność tych uprawnień są niepodważalne.

 

Jak otrzymać uprawnienia SITN-PZN?

Nowy kursant zapisuje się na Kurs kwalifikacyjny - tygodniowy wyjazd na narty, gdzie uzupełnia się luki w wiedzy dotyczącej bezpiecznych zachowań, poprawia się technikę jego jazdy, uczy odpowiedniej nomenklatury, przekazuje się wiedzę o historii narciarstwa, teorii sportów, doborze i konserwacji sprzętu oraz przygotowuje się go do Zawodów Regionalnych. Pod koniec jest egzamin wewnętrzny. Kursant dostaje indeks SITN, gdzie zapisuje się wszystkie kursy.

 

Następnie, w ciągu dwóch lat od uzyskania stopnia, należy zaliczyć Zawody Regionalne. Są to zawody w slalomie gigancie. By pozytywnie zaliczyć zawody należy przejechać trasę slalomu zgodnie ze wszystkimi wytycznymi FIS, oraz zmieścić się w kryteriach czasowych.

Co to oznacza? Na zawody zostaje wysłany delegat SITN, który posiada aktualny współczynnik obliczeniowy dla slalomu giganta. Czas jego przejazdu po trasie mnoży się przez współczynnik i otrzymujemy czas obliczeniowy.

Jeśli zawodnik przejedzie slalom w czasie obliczeniowym lub lepszym, otrzymuje 10 punktów.  Teraz mała dyskryminacja mężczyzn – za każde 5 % gorszego czasu, mężczyznom zabiera się jeden punkt, natomiast u pań – za każde 6 %. By pozytywnie zaliczyć ZR, trzeba pojechać z czasem maksymalnie o 20% gorszym od czasu obliczeniowego (mężczyźni) lub 24% (kobiety). Jeśli się nie udało, mamy 2 lata na kolejne próby.

Przy tej okazji warto zaznaczyć, że zdobywanie uprawnień SITN-PZN można rozpocząć od Zawodów Regionalnych. Jeśli ktoś, kto nie brał udziału w Kursie Kwalifikacyjnym, przejedzie trasę zawodów na poziomie 8 punktów (112% czasu obliczeniowego), wtedy może od razu przystąpić do kursu na Pomocnika Instruktora – jest to druga ścieżka, przeznaczona dla tych, którzy świetnie jeżdżą na nartach.

 

Kurs Pomocnika Instruktora PZN - są to dwa tygodniowe kursy.

Jeden to część techniczna, gdzie doskonali się swoją technikę jazdy, demonstrację ewolucji, poszerza się wiadomości z historii narciarstwa w Polsce i na świecie,  dowiaduje się o organizacji narciarstwa w Polsce i aspekcie międzynarodowym, oraz pogłębia się wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w górach. Tydzień kończy się egzaminem z praktyki i teorii.

Następnie kursant udaje się na drugą - sportowo-metodyczną część kursu . Tutaj doskonali umiejętności pokazu ewolucji,instruowania, oraz ćwiczy jazdę sportową na slalomie. W trakcie części teoretycznej uczy się metodyki, Narciarskiego Regulaminu Sportowego oraz pogłębia wiedzę z zakresu konserwacji i doboru sprzętu i ekwipunku. Część kończy się egzaminem. Po pomyślnym zaliczeniu obu części nasz już prawie instruktor musi jeszcze tylko zaliczyć Egzamin Regionalny.

 

Egzamin Regionalny składa się z dwóch części - przejazdu slalomu na czas, każdy zawodnik ma do dyspozycji dwa przejazdy, przy czym przy ocenie końcowej pod uwagę bierze się lepszy czas.

Kryteria co do zaliczenia przejazdu slalomu są takie same jak przy przejeździe w Zawodach Regionalnych – należy zmieścić się w określonym limicie czasu, obliczanym na podstawie czasu przejazdu delegata SITN.

Druga część egzaminu to ewolucje - przed komisją przejeżdża się wybrane przez nią 3 ewolucje oraz jako czwartą kategorię, opisuje i demonstruje się grupie dowolną ewolucję z podstaw poruszania się na nartach . Każdy z zawodników jest oceniany osobno przez członków komisji w skali od 0 do 10.

By pomyślnie zakończyć Egzamin Regionalny, należy uzyskać 6 punktów z lepszego czasu przejazdu slalomem, oraz 24 punkty z części demonstracyjnej. Dopuszczalne jest uzupełnianie każdego 1 brakującego punktu za slalom dwoma punktami z części demonstracyjnej (jeśli podczas slalomu zawodnik zdobył 5 punktów, w części demonstracyjnej musi zdobyć 26).

 

Po pomyślnym zdaniu Egzaminu Regionalnego uzyskuje się prawo do nauczania narciarstwa z zastrzeżeniem, że aby zachować ważność stopnia, należy co roku opłacać składki członkowskie i raz na trzy lata przystąpić do kursu unifikacyjnego, gdzie aktualizuje się informacje dot. techniki jazdy .

 

 

Jak zatem kształtują się koszty i czas obydwu kursów?

Kurs Instruktora Sportu: 

 • Część teoretyczna: 100 godzin, zwykle ok 2 miesięcy w weekendy, można zrobić przez internet (ok 800 zł – weekendowy kurs, ok 400zł – kurs internetowy)
 • Część praktyczna: 150 godzin, zwykle 2 tygodnie obozu (ok. 2000 zł)

razem max 2800 zł.

 

Kurs SITN-PZN

 • Kurs kwalifikacyjny: czas trwania – tydzień (ok. 1500 zł)
 • Zawody regionalne: 50 zł + dojazd i karnety
 • Część Metodyczno-Sportowa: czas trwania - tydzień (ok. 1500 zł)
 • Część Techniczna: czas trwania – tydzień (ok. 1500zł)
 • Egzamin regionalny: 100 zł + dojazd i karnety

Razem: szkolenia 4500 zł, plus minimum dwa razy dojechanie na miejsce zawodów i egzaminu oraz samodzielne opłacenie karnetów + 150 zł opłat startowych.

 

Jak zatem widać, droga do zostania instruktorem narciarstwa w SITN wcale łatwa nie jest, jednakże ogromna ilość godzin które kursanci spędzają na śniegu, fascynacja i zamiłowanie do narciarstwa, które przejawiają wszyscy członkowie SITN oraz ich ciągła chęć doskonalenia się, kształcenia coraz lepszych kadr instruktorskich, oraz nieustanne zainteresowanie narciarstwem w kręgach międzynarodowych, świadczą o tym, że ludzie po kursach SITN to profesjonaliści przygotowani na każdą okazję, posiadający prestiżowe, rozpoznawane w całym narciarskim świecie uprawnienia do nauczania.

Jeśli zatem chcesz bezpiecznie i dobrze nauczyć się jeździć na nartach, warto zastanowić się, czy nie skorzystać z usług instruktorów SITN – PZN. Oczywiście nie znaczy to że jedyni dobrzy instruktory, to ci „związkowi”, jednak zdecydowanie większy poziom profesjonalizmu spotyka się właśnie u nich.

Jeżeli jednak ktoś nie ma aż tyle czasu i szuka drogi na skróty, zawsze można iść ścieżką dla Instruktora Sportu. Należy jednak pamiętać, że narciarstwo to sport podwyższonego ryzyka, a my jako instruktorzy, na czas zajęć z grupami bierzemy odpowiedzialność za ludzi których mamy w grupie. Statystyki dowodzą że wypadki w grupach prowadzonych przez instruktorów SITN-PZN to sporadyczne przypadki, podczas gdy w grupie instruktorów z uprawnieniami państwowymi jest do dość znaczny odsetek.

Powered By DT Author Box

O autorze – Skimind

Skimind

Kamil Guzdek – Z nartami związany jestem od 1997 roku, w 2005 roku obrałem ścieżkę instruktorską (SITN-PZN). Swoje doświadczenie budowałem podczas jazdy w 10 krajach alpejskich, podczas nauczania dla wielu różnych licencjonowanych przez SITN szkół narciarskich, ucząc dzieci w wieku 2 – 15 lat i dorosłych.
Od 2012 roku dzielę się swoją wiedzą narciarską z czytelnikami bloga Skimind.pl
W czasie wolnym – podróżuję :)

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny
Rating: 4.5/5 (2 votes cast)
Jak zostać instruktorem?, 4.5 out of 5 based on 2 ratings

Permalink do tego artykułu: http://skimind.pl/jak-zostac-instruktorem

4 Komentarze

Skip to comment form

 1. Slławek

  Podana powyżej droga szkolenia PZN dociera jedynie do stopnia Pomocnik Instruktora, aby zostać w pełni instruktorem należy zliczyć jeszcze dwa kursy instruktorskie (cześć melodyczna i sportowa ok 1500 pln każdy) i zdać egzaminy wewnętrzne, a pózniej co 3 lata odnawiać uprawnienie podczas unifikacji. Ciężkie szkolenie, ale wartość uprawnień państwowych i PZN jest nieporównywalna.

  1. Skimind

   Masz rację – aby zostać w Pełni instruktorem, trzeba odbyć 2 dodatkowe kursy ( napisałem to w podsumowaniu), jednak chciałbym zaznaczyć, że jeżeli osoba posiadająca uprawnienia Pomocnika Instruktora ma 18 lat, może samodzielnie nauczać grupy narciarskie.

   Jak słusznie podkreśliłeś, różnica (przynajmniej dotychczas) pomiędzy instruktorami kształconymi przez PZN a posiadającymi uprawnienia państwowe zazwyczaj jest nieporównywalna.
   Z tego właśnie powodu od kilku lat następuje zmiana w systemie szkolenia i egzaminowania Instruktorów Sportu ze specjalnością Narciarstwo Zjazdowe – obecnie realizowane są te same założenia co przy egzaminie i kursie PZNowskim.
   Choć znając życie – oceny pewnie są mniej surowe ;)

 2. Julka

  Już myślałam że nie znajdę nic konkretnego w sieci, co wyjaśniałoby różnicę pomiędzy instr. PZN a instr. „Państwowym”

 3. korniszon

  Ciesze sie, ze ten temat zostal poruszony. Wydaje mi sie on bardzo wazny. Mysle, ze ten tekst moze byc przyczynkiem do powaznej dyskusji. Czekam na wiecej tego typu tekstow.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>