«

»

Wydrukuj to Wpis

Kiedy postawić dziecko na nartach?

Dziecko na nartachWszyscy znamy obrazek: dziecko stojące na swoich malutkich nartkach i instruktor próbujący cokolwiek z niego wycisnąć. Na to wszystko patrzą rodzice i po kolejnej nieudanej lekcji karcą malucha, że sie nie słucha, a w domu narzekają na instruktora. Jak można tego uniknąć?

Rozwój motoryczny

Niektóre dzieci szybciej rozwijają narząd ruchu, dzięki czemu można szybciej je postawić na nartach i szybko załapią podstawy.  Niestety, coraz większa liczba dzieci dzięki zabawkom elektronicznym rozwija swój narząd ruchowy znacznie później, co również może się przekładać na problemy z kształtowaniem odpowiednich postaw ruchowych.

Nie należy jednak wymagać od dziecka, by jeździło skrętami ciętymi (carvingowymi) w wieku lat 4-6. Niektóre dzieci mają z tym duży problem mając i 8 lat. Próbować można coś przemycać, ale nic na siłę.

 

Kiedy i jak zatem zacząć?

Gdy dziecko ma 3-4 lata, by pomóc trochę naszej pociesze i oswoić ją z narciarstwem, można kupić jej buty narciarskie i zimą wychodzić pobawić się w śniegu razem z dzieckiem ubranym w buty. Pomaga to dziecku przyzwyczaić swoje ciało do zwiększonego obciążenia, jakie ma na nogach, pozwala mu poznać możliwości swojego ciała przy poruszaniu się w butach narciarskich, zauważy, że łatwiej się poruszać, gdy ma ugięte kolana i staje na palcach. Są to małe kroki, ale bardzo istotne dla poznania swojej własnej koordynacji.

 

Co dalej?

Gdy dziecko ma już 5-6 lat jest zazwyczaj na tyle sprawne, że bez przeszkód może zacząć próbować stawać na nartach. Nie polecam wcześniejszego rozpoczynania ślizgania dziecka – często wcześniej dzieci nie są w stanie wykonać wielu ruchów, które są kluczowe dla jazdy na nartach, jak np. jednoczesne ugięcie kolan i wychylenie się do przodu, czy ugiecie kolana, wychylenie do przodu i wysunięcie pięty na zewnątrz. Nie należy się temu dziwić – dzieci dopiero poznają swoje ciało i kształtuja swój narząd ruchu.

Późniejsze wysłanie dziecka pozwoli oszczędzić całej masy kłopotów – im większe dziecko, tym mniej marudzi na stoku, jest bardziej skoncentrowane, lepiej skoordynowane, więc lepiej  i łatwiej przychodzi mu wykonywanie ćwiczeń zadanych przez instruktora. Przy okazji redukujemy prawdopodobieństwo upominania dziecka przez rodziców, jak również poirytowanie instruktora i jego potencjalne uwagi , gdy stara się na wszystkie możliwe sposoby wyjaśnić malcowi, co ten ma zrobić.

Dobrze przy tej okazji nadmienić, że mróz dobrze robi dziecięcej odporności – wzmacnia ją. Jednak nie nalezy z tym przesadzać.

Maluchy szybko się męczą, szybko również może dochodzić do wychłodzeń, dlatego naukę jazdy na nartach powinno się zaczynac od krótkich czasów, przeplatanych przerwami, np. jak w szkole 45 min na śniegu, 15 minut na boku w knajpce dla pochłonięcia czekolady na gorąco. Sami zauważycie, kiedy pociecha będzie miala dosyć. Nie warto wtedy jej piłować – bardzo łatwo wtedy zniechęcić dziecko do wszystkiego, a w tym do „głupich” nart.

 

Sprzęt narciarski dla malucha

Ostatnim bardzo ważnym elementem jest nabycie odpowiedniego sprzętu narciarskiego dla malucha – narty powinny być na wzrost – ideałem są narty do miejsca, w którym końcy się czoło a zaczyna nos. Im krótsze narty, tym łatwiej będzie dziecku nauczyć się jeździć, jednak i tutaj nie należy przesadzać. Absolutnym dopuszczalnym minimum jest poziom barków. Na zbyt krótkich nartach dziecko będzie czuło się jak w butach, nie nauczy się ślizgu w taki sposób, jak zrobiłoby to na dłuższych nartach. Dużą popularnościa cieszą się narty z serii skitty, promowane przez Intersport.

- buty – nie kupujmy butów, które są o 2-3 rozmiary za duże na malucha, tłumacząc to „szybkim rośnięciem” dziecka. Oczywiście, dzieci szybko rosną, jednak zdecydowanie najważniejszym czynnikiem powinno być bezpieczeństwo malucha. W za dużych butach dziecko nie jest w stanie poprawnie wykonywac ćwiczeń, gdyż stopa zamiast być trzymana sztywno przez but, lata w środku, mając za dużo miejsca. Dodatkowo, przy pechowym upadku, dziecko może nabawić się skręcenia kostki, czy nawet złamania.

[important]Ważne jest również to, iż w Polsce od 1 stycznia 2011 istnieje prawnie uregulowany obowiązek jazdy w kasku dzieci poniżej 16 roku życia.][/important]

 

Oczywiście, sprzęt dla maluchów jest drogi, jednak zawsze można skorzystać z wypożyczalni (polecam wypożyczalnię Decathlon), czy giełd narciarskich. Coraz bardziej popularne stają się również „stowarzyszenia” wymiany sprzętu narciarskiego, gdzie za bezcen lub za wymianę innej pary nart możemy dostać  pary pasujące na nasze pociechy.

 

 

Powered By DT Author Box

O autorze – Skimind

Skimind

Kamil Guzdek – Z nartami związany jestem od 1997 roku, w 2005 roku obrałem ścieżkę instruktorską (SITN-PZN). Swoje doświadczenie budowałem podczas jazdy w 10 krajach alpejskich, podczas nauczania dla wielu różnych licencjonowanych przez SITN szkół narciarskich, ucząc dzieci w wieku 2 – 15 lat i dorosłych.
Od 2012 roku dzielę się swoją wiedzą narciarską z czytelnikami bloga Skimind.pl
W czasie wolnym – podróżuję :)

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny
Rating: 4.5/5 (2 votes cast)
Kiedy postawić dziecko na nartach?, 4.5 out of 5 based on 2 ratings

Permalink do tego artykułu: http://skimind.pl/kiedy-postawic-dziecko-na-nartach

9 Komentarzy

Skip to comment form

 1. radzio

  Mój zaczynał jako 2,5 latek, dosłownie kilka ślizgów. Potem jako 3,5 latek już zaczął skręcać pługiem. Jako 4,5 latek, w drugiej cześci sezonu, stwierdził że chce jeździć na desce, no i zaczął jeździć. Grunt to nie forsować dziecka, dopingowac go i chwalić – reszta przyjdzie sama…

  1. Skimind

   Widzę że jesteś świadomym rodzicem;)
   Powiedz młodemu że szybciej się jeździ na nartach, może się przesiądzie;)

 2. radzio

  Ale tu nie chodzi o szybciej. Po prostu tata jeździ głównie na desce, i koledzy taty także ;) A narty zakłada po to, żeby synka uczyć. Odech zimy już czuć, a ja się zastanawiam gdzie będziemy jeździć, 5 latek na krzesło jeszcze za mały… a górki w Wiśle Cienkowie, gdzie jest taśma dla dzieci, już nie starczało.

  1. Skimind

   Daleko chcesz jeździć?:)
   Ja osobiście uczę na Cieńkowie. W grupach mam 4-9 latki ( nie na raz oczywiście :) ). W okolicy Śląska pokuszę się o stwierdzenie, że Cieńków jest najlepiej rozwinięty. a z maluchem spokojnie na krzesło można wsiadać. Obsługa zwolni tempo jak będzie maluch, trzeba mu tylko pomóc klapnąć na krzesełku. Często można zobaczyć jak na kanapie jedzie jeden instruktor i 3-4 bambini :) także sprawa do ogarnięcia:)
   Osobiście proponuję przeciągnąć pociechę po wyciągach orczykowych – tatrapomkach, czy kotwiach – to też dużo uczy (zachowanie równowagi, prowadzenie nart), a te w Cieńkowie są.

   A jeżeli szukasz ośrodka – teraz wprowadzamy bazę ośrodków narciarskich w Polsce – w zakładce Gdzie na narty możesz już znaleźć nasze odczucia z jazdy w wielu miejscach w Polsce. Całą ubiegłą zimę zbieraliśmy materiał;)

 3. Grzegorz

  To jest właśnie to czego szukałem. Mamy 4 letniego synka i się zastanawiamy czy tej zimy puścić go na narty. Ale z tego co przeczytałem u ciebie i w internecie nie powinno być problemów i razem z nami będzie to bezpieczne. Teraz musimy jeszcze doczekać zimy i śniegu:))

 4. Zuza

  W końcu poradnik napisany przyjaznie dla rodzica!

 5. BigQ

  Artykuł mnie bardzo zaciekawił, fajnie teraz wiem więcej.
  Ogólnie fajna strona :) Pozdrawiam

 6. Szym

  Doskonała strona www, Wykonujesz kawał
  dobrej roboty. z podziękowaniem !.

 7. Józef

  Nie można pozwolić na to by dzieci ciągle siedziały przed monitorem po pierwsze nie pozwala sie to prawidłowo rozwijać fizycznie po drugie osłabia wzrok. Trzeba przekonać dzieci do zabawy na świeżym powietrzu ;) a jazda na nartach czy desce snowboardowej to świetna zabawa ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>