«

»

Wydrukuj to Wpis

Najszybsza dyscyplina narciarska – Speed skiing

specjalnie przygotowana trasa do speed ski

specjalnie przygotowana trasa do speed ski

Speed skiing - od kilku dni coraz częściej przewijający się termin przez polskie media za sprawą Polaka – Jędrzeja Dobrowolskiego, który pobił kolejny rekord Polski w tej dyscyplinie, a to, co robi, przyprawia większość ludzi o niezłe ciarki na plecach…

O co chodzi?
Speed skiing to dyscyplina zimowego sportu ekstremalnego, wyodrębniona z narciarstwa zjazdowego.

Polega to po prostu na jak najszybszym zjeździe po stoku w linii prostej, czyli na popularną krechę.

Osoby, które są na tyle odważne, że uprawiają tą dyscyplinę, próbują bić rekordy na stokach o długości trzech kilometrów i o nachyleniu 60 stopni.

Speed skiing, czyli narciarstwo szybkie, było w 1992r. pokazową dyscypliną na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Albertville.

Pierwszym polskim rekordzistą jest Jacek Nikliński, który w 1979r. na trasie z Beskidu do Kotła Gąsienicowego rozwinął prędkość 180,632 km/h.

Oficjalne rekordy świata są ustanawiane wg przepisów FSV (France Ski de Vitesse)

Mężczyźni
Simone Origone (Włochy): 251,4 km/h; Les Arcs, Francja, kwiecień 2006 r.
Kobiety
Sanna Tidstrand (Szwecja): 242.59 km/h; Les Arcs, Francja, kwiecień 2006 r.

 

zawodnik speed ski

zawodnik speed ski

Narciarze mają specjalne kombinezony, które zmniejszają do minimum tarcie powietrza. Nawet kaski i buty mają opływowe kształty. W filmiku możecie poznać, jak to wygląda – prezentuje rekordzista Polski w speed skiingu – Jędrzej Dobrowolski.

Skoro o Jędrzeju mowa… od kilku dni jest o nim głośno, a to za sprawą fenomenalnej szybkości, jaką rozwinął na ostatnich mistrzostwach świata w speed skiingu we Francji – pomknął z praktycznie nadświetlną prędkością dla człowieka osiągając… 230,19 km/godz.!!

Wcześniej jego najlepszy wynik wynosił 209,14 km/godz.i we Francji pobił go dwukrotnie.

W czwartek, pojechał 218,77 km/godz., ale nie awansował do finału, w którym o zwycięstwo walczy 10. najlepszych zawodników. Zakopiańczyk był jedenasty i już miał stamtąd wyjeżdżać, ale organizatorzy zgodzili się na jego „gościnny” występ. Wystartował, pomimo, iż nie miał już szans na poprawienie pozycji.

Jędrzej Dobrowolski

W sobotę w pierwszym zjeździe uzyskał prędkość 230,19 km/godz. (nowy oficjalny rekord Polski), a w drugim 227,60 km/godz. Wygrał Włoch Simone Origone, którego wynik zawrócił w głowach – pomknął 240 km/godz.!

Włoch jest również obecnym rekordzistą świata – najwyższa rozwinięta przez niego prędkość wynosi 251,40 km/h.
Wyobrażacie to sobie?
Wiecej oraz wywiad z Jędrzejem Dobrowolskim możecie znaleźć na stronie Eurosportu na Onet.pl

Powered By DT Author Box

O autorze – Skimind

Skimind

Kamil Guzdek – Z nartami związany jestem od 1997 roku, w 2005 roku obrałem ścieżkę instruktorską (SITN-PZN). Swoje doświadczenie budowałem podczas jazdy w 10 krajach alpejskich, podczas nauczania dla wielu różnych licencjonowanych przez SITN szkół narciarskich, ucząc dzieci w wieku 2 – 15 lat i dorosłych.
Od 2012 roku dzielę się swoją wiedzą narciarską z czytelnikami bloga Skimind.pl
W czasie wolnym – podróżuję :)

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Permalink do tego artykułu: http://skimind.pl/najszybsza-dyscyplina-narciarska-speed-ski

1 komentarz

  1. Maja z Wrocławia

    Cóż za dyscyplina, niestety nie dla mnie:/ boję się prędkości i przy pewnej (z pewnością dla tego pana niewielkiej) zaczynam panikować. 230,19 km/godz jest dla mnie czymś niewyobrażalnym. Oczywiście gratuluję pobicia rekordu, z pewnością trzeba mieć do tego odpowiednie predyspozycje. Swoją drogą może ktoś miałby pomysł jak pokonać taki strach? Jadę za tydzień do Zieleńca, to spróbuję chociaż trochę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>