«

»

Wydrukuj to Wpis

Nie stój jak widły w gn**u

Wyobraź sobie taką sytuację. Alpejska trasa, piękne nachylenie, masz 80-90 km/h na blacie (przypominam że to wcale nie dużo i wielu z Was jeździ z taką prędkością nie mając takiej świadomości). Nagle małe zwężenie, zakręt, składasz się żeby lepiej go pokonać, aż tu nagle – jakiś baran zatrzymał się na środku stoku i wyraźnie na coś czeka.

 

Najprawdopodobniej na to żeby ktoś na niego wpadł i połamał.
Stok nie jest miejscem beztroskiej zabawy, tu również obowiązuje pewien kanon zachować, określone przepisy (nazywają się dekalogiem FIS), jeśli nie chcesz ich przestrzegać – idź na osiedlowy plac zabaw czy trzepak. Niezależnie od tego czy masz 10, 18, czy 60 i więcej lat…

Zatrzymywanie się na środku stoku to wiochmeństwo jakie powinno być bezwzględnie tępione. Swoim zachowaniem stwarzasz zagrożenie nie tylko dla mnie – lubiącego szybko jeździć.
Pomyślałeś kiedyś o szkółkach narciarskich ? Dzieciaki które nie do końca panują nad nartami ?
Albo inna sytuacja –przydażyła się mnie – żeby uniknąć kolicji z jednym takim baranem który nagle zatrzymał się na środku, musiałem wylecieć poza trasę. Dosłownie wylecieć, gdyż właśnie wtedy mój prędkościomierz pokazywał 92km/h.
Udało mi się ustać lądowanie przy tej prędkości w puchu i zmienić tor jazdy tak żeby za chwilę, przy niewiele mniejszej prędkości wlecieć z powrotem na trasę.
Wleciałem. I nie zdążyłem zahamować bo jakieś 50 m od końca stoku stał sobie beztrosko starszy austriak ( o dziwo oni chyba też nie wiedzą gdzie się zatrzymywać).
I co ?
I kraksa.

pitchfork_2527682bCzy zastanawiało Was kiedyś dlaczego szkółki narciarskie zatrzymują się z boku stoku a nie na środku ? dlaczego wszystkie ćwiczenia z instruktorami wykonywane są „od jednego boku stoku do drugiego“ ?. Tu nie ma przypadku. Stojąc na skraju trasy inni użytkownicy stoku nie muszą Cię wypatrywać, wymijać, unikać, czy w razie czego awaryjnie hamować (a nie daj boże, jak to jest w Polsce – taki jadący z góry narciarz czy deskarz najedzie swoimi nieostrzonymi od 2 sezonów nartami na kawałek lodu i Cię podetnie)

W komentarzu SITN do dekalogu FIS jest jasno powiedziane „Z wyjatkiem szerokich stoków zatrzymywanie się musi następować na skraju trasy. Nikt nie może zatrzymywać się w miejscach wąskich, lub niewidocznych dla jadących z góry“.
Dodam od razu że nie mówimy o standardach szerokości Polskich stoków, a szerokości rozumianej przez pryzmat państw alpejskich ( doprecyzowując – posiadających Alpy. Nasze tatry powstały w orogenezie alpejskiej, więc teoretycznie i my jesteśmy krajem alpejskim).

Podsumowując – nie bądź wiochmen. Nie stój jak widły w gnoju !
A tym co nie stoją – piątka !

Powered By DT Author Box

O autorze – Skimind

Skimind

Kamil Guzdek – Z nartami związany jestem od 1997 roku, w 2005 roku obrałem ścieżkę instruktorską (SITN-PZN). Swoje doświadczenie budowałem podczas jazdy w 10 krajach alpejskich, podczas nauczania dla wielu różnych licencjonowanych przez SITN szkół narciarskich, ucząc dzieci w wieku 2 – 15 lat i dorosłych.
Od 2012 roku dzielę się swoją wiedzą narciarską z czytelnikami bloga Skimind.pl
W czasie wolnym – podróżuję :)

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
Nie stój jak widły w gn**u, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Permalink do tego artykułu: http://skimind.pl/nie-stoj-jak-widly-w-gnoju

1 komentarz

  1. Sizzling

    Jezdze na nartach od dziecka , swego czasu chwile tez sie scigalam i zauwazam jeden wielki blad ktory popelnia mnostwo poczatkujach a niekiedy nawet nie jest to korygowany w grupach z instruktorem… a mianowicie za luzno zapiete buty!!! Juz nie wiem ile razy widzial tych bezsilnych ludzi na stokach, walka ze sprzetem no to sie czlowiek litowal i mowilam zapnij porzadnie te buty, no niestety bedzie ciasno , moze nawet na poczatku nie byc przyjemnie … no i nagle ci co posluchali dostawali olsnienia na stoku ze wreszcie moga skrecac i narty jada tam gdzie oni chca… prawda taka ze but i narta musza byc „przedluzeniem” nogi inaczej narty jada w inna strone niz sie chce i zaden instruktor nie pomoze!! Tak ze kazdemu doradzam zapinajcie buty najmocniej jak sie da, nie zeby wam noga zdetwaiala ale tak zeby nie bylo luzow zadnych wtedy to nawet sami sie nauczycie szusowac albo starczy tylko jedna dwie lekcje:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>