»

Wydrukuj to Wpis

O krawędziach słów kilka


Krawędzie są bardzo ważnym czynnikiem określającym dynamikę nartyKrawędzie nart
 - coś bez czego nie moglibyśmy wyobrazić sobie dzisiaj narciarstwa czy snowboardingu jako takiego.

Pierwsze narty taliowane z krawędziami, a więc współcześnie pojmowane narty carvingowe, zostały opracowane w 1988 roku, przez Jurija Franko, w laboratoriach Elana. Mimo tego, narty carvingowe zawitały do Polski dopiero pod koniec lat 90.

Jednak mimo to, dzięki swojej prostocie, carving bardzo szybko stał się najpopularniejszą metodą uprawiania narciarstwa zjazdowego i dziś naucza się go w każdej szkole narciarskiej na świecie, jako podstawowy sposób przemieszczania się na nartach.

 

Co krawędzie wyznaczają, jakie parametry nart zmieniają?

Krawędzie są metalowym, bocznym zakończeniem prawie każdej współczesnej narty.

Właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie skręcać na śniegu i jechać stabilnie po lodzie.

Podstawowym parametrem krawędzi jest ich kąt naostrzenia, pośrednio pozwalający na bardziej agresywną jazdę, jednak głównym powodem, dla którego ostrzy się narty, jest ich „trzymanie w skręcie”. Im mniejszy kąt ostrzenia nart wybierzemy, tym mocniej narta będzie trzymać się w skręcie niezależnie od tego, czy jedziemy po śniegu, czy po lodzie.

 

Na jakie kąty mam zatem naostrzyć swoje narty?

Podstawowy kąt przy świeżo kupionych nowych nart to 90 stopni. Zdecydowana większość użytkowników stoku ma naostrzone narty właśnie na taki kąt. Poniżej lista poszczególnych kątów i ich opis:

 • 90 – standartowy kąt umożliwiający rekreacyjną jazdę po stoku. Polecany wszystkim początkującym narciarzom.
 • 89 – pod tym kątem ostrzy się narty, by mieć większą pewność, że przy wpadaniu na lód pojedziemy w pożądanym przez nas kierunku. Jeśli czujesz się pewnie na nartach i twoje umiejętności są choćby delikatnie powyżej przeciętnej, rozważ zmianę kąta ostrzenia nart właśnie na taki.
 • 88 – kąt, który ułatwia wprowadzanie nart w skręt, jednocześnie zapewniając mocne trzymanie na lodzie. Na ten kąt ostrzy się narty na zawody amatorów.

 

Jednak to, że zmniejszymy kąt ostrzenia nie powinno byc jedynym wyznacznikiem, jaki powinniśmy uwzględnić oddając narty do serwisu.

Warto zapamiętać, że im mniejszy kąt, tym narta będzie podatniejsza na skręt, sama będzie dążyła do płynnej jazdy.  Przez nieumiejętne dobieranie kąta ostrzenia przez początkujących narciarzy,  często dochodzi do urazów kolan,  lepiej zatem naostrzyć narty na mniejszy kąt i nie spędzić reszty urlopu z np. skręconym kolanem.

 

Jaki sposób ostrzenia wybrać?

W większości serwisów oferowane jest ostrzenie maszynowe. Jest to sposób, który pozwala zaoszczędzić dużo czasu. Niestety ostrzenie maszynowe zbiera z narty dużo krawędzi, przez co może się okazać, że po 3 sezonie musimy kupić nowe narty, gdyż stare nie posiadają już ani milimetra krawędzi.

Dużo lepszym, jednakże bardziej pracochłonnym, a co za tym idzie trochę droższym sposobem, jest oferowane w dobrych serwisach ostrzenie ręczne. Serwisant zbiera to, czego mamy na krawędziach za dużo, wyrównuje krawędzie i ostrzy je na pożądany kąt. Dzięki temu narta po takim ostrzeniu wystarczy nam na dłużej niż po maszynie.

 

Jak często ostrzyć?

Początkujący narciarze powinni ostrzyć narty minimum raz na sezon.

Polecam ostrzyć narty minimum jeden raz na każdy tydzień spędzony na śniegu.

 

Ile kosztuje ostrzenie?

W Polsce ostrzenie na maszynie nie powinno przekraczać kosztu 40 zł, natomiast ostrzenie ręczne 50 zł.

Ceny w krajach alpejskich wahają się od 10 do 15 euro.

 

Na co zwracać uwagę kupując używane narty?

Kupując narty (najczęściej dotyczy to nart używanych, gdyż z fabrycznymi „nówkami” zawsze możemy iść na reklamację) należy zwrócić uwagę na:

ilość krawędzi – najlepiej, gdyby było jej dużo – ok 3 mm. szerokości to dobry sygnał.

pęknięcia, ubytki w krawędzi – jeśli zobaczysz gdzieś głębszą rysę na krawędzi, lepiej odstaw narty i podziękuj sprzedawcy. Pęknięta krawędź stwarza zagrożenie oderwania się w trakcie jazdy, a tym samym możliwość wystąpienia kontuzji.

 

Powered By DT Author Box

O autorze – Skimind

Skimind

Kamil Guzdek – Z nartami związany jestem od 1997 roku, w 2005 roku obrałem ścieżkę instruktorską (SITN-PZN). Swoje doświadczenie budowałem podczas jazdy w 10 krajach alpejskich, podczas nauczania dla wielu różnych licencjonowanych przez SITN szkół narciarskich, ucząc dzieci w wieku 2 – 15 lat i dorosłych.
Od 2012 roku dzielę się swoją wiedzą narciarską z czytelnikami bloga Skimind.pl
W czasie wolnym – podróżuję :)

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny
Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
O krawędziach słów kilka, 5.0 out of 5 based on 3 ratings

Permalink do tego artykułu: http://skimind.pl/o-krawedziach-slow-kilka

3 Komentarze

 1. Jarek

  „ilość krawędzi – najlepiej, gdyby było jej dużo – już 3 mm. szerokości to dobry sygnał”.

  Bardzo ciekawe stwierdzenie jak na serwis narciarski..,
  ….żadne nawet nowe narty nie maja krawędzi o szer 3 mm…szkoda że ludzią się wciska taką ciemnotę

 2. Skimind

  Wpis służyć ma osobom, które nie wiedzą jak wybrać narty. Na podstawie przeżyć znajomych którym parę razy zdarzyło się kupić świetne narty w super okazyjnych cenach ( jak się później okazało z uszkodzonymi krawędziami), postanowiłem napisać ten „artykuł”.

  Ale masz rację zamieniłem „już” na ok. Narty nowe które kupuję mają 2,5 mm krawędzi (właśnie sprawdziłem ),a używane jakies 2,3.

  Oczywiście nie mam zamiaru wmawiać ludziom nieprawdy, ani wymuszać chodzenia po nartach z linijkami :). Są to informacje których nadrzędnym celem jest pomoc początkującym narciarzom wybrać sobie dobre, używane narty.

  Skimind to serwis z informacjami. Na razie się rozbudowujemy i jesteśmy w fazie testowania różnych rozwiązań, nie jesteśmy faktycznym serwisem narciarskim któremu oddaje się narty do zamontowania, czy wyregulowania wiązań :)

 3. Poruszony

  Pomocna dla wielu z nas wpis, dzieki. Okazalo sie, ze, wbrew temu, co mi sie wydawalo, duza ilosc waznych informacji mozna przedstawic w ciekawy sposob. Na pewno bede tu zagladac w poszukiwaniu kolejnych notek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>