«

»

Wydrukuj to Wpis

Porwanie przez lawinę

pies odnajdujący pogrzebanych pod lawiną

Znaki, ostrzeżenia, zakazy na trasach – jednak i to czasem nie wystarcza. Pomimo wielu wysiłków, jakie podejmują słuzby ratownicze, co roku pod śniegami lawin ginie ponad 150 osób. Na skalę globalną wydaje się to mało prawdopodobne, by spotkało to akurat nas, jednak nigdy nie wiadomo, czy któregoś dnia któreś z nasz nie bedzie jedną ze 150. osób.

Co zatem zrobić, gdy już porwie nas lawina?

Zanim wyruszysz w góry:

Sprawdź zagrożenie lawinowe. EAWS (Europejskie Centrum Informacji o Zagrożeniu Lawinowym) udziela informacji o zagrożeniu na terenie Europy.

Jeżeli swój wypad planujesz w Polsce, najodpowiedniejszym miejscem informcji o lawinach będzie strona GOPRu.

 

Podciąłem lawinę, co zrobić?

Jeżeli sam podciąłeś lawinę lub zaczęła się ona bezpośrednio za Twoimi nartami, podjedź jak najszybciej w górę stoku lub przeskocz powyżej linii załamania, skąd oberwał się śnieg.

 

Co robić, gdy widzę, że zbliża się lawina?

Rozejrzyj sie dookoła i poszukaj drzew. Jeżeli widzisz jakiś las, wjedź w niego. Lawiny nie przechodzą przez las, a przez przestrzenie między nimi, zatem schronienia szukaj w lesie.

 

Nie zdążyłem dojechać do lasu lub żadnego w pobliżu nie ma.

Odepnij narty, zdejmij kije i plecak.  Nieodczepione narty w lawinie powodują Twoje ciągłe zapadanie się pod śnieg. Działalnie śniegu można porównać do kotwicy rzuconej w morze. Napór śniegu na narty plus twój ciężar napierający na narty powoduje zapadanie się nart coraz głębiej w śnieg.  Dodatkowo, nieodczepione narty i kijki są najczęstszymi powodami złamań kończyn podczas lawin.

Zanim zostaniesz porwany przez lawinę, postaraj się dobiec jak najbliżej krawędzi żlebu lub lasu, tak by być jak najbliżej brzegu po porwaniu przez lawinę.

Gdy zostaniesz porwany, staraj się za wszelką cenę utrzymać na powierzchni.  Staraj się „przepłynąć” żabką na bliższy brzeg lawiny. Pamiętaj przy tym, że prędkość przemieszczania się lawiny jest tym wyższa im bliżej środka się znajdujesz.

Schodząca lawina to bardzo dynamiczne środowisko, masy śniegu przemieszczają się z ogromną prędkością w dół. Jeżeli znajdziesz się cały pod śniegiem, bardzo łatwo stracisz orientację w przestrzeni, dodatkowo znajdziesz się w sytuacji, gdy nie będziesz wiedział w jakiej pozycji ułożone jest Twoje ciało.

 

Jeżeli zostałeś pogrzebany pod lawiną:

Gdy czujesz , że lawina spowalnia, ale jeszcze się nie zatrzymała,  zacznij rozgrzebywać śnieg przed twarzą, tak by utworzyć miejsce w którym nie będzie śniegu, tylko powietrze. Rozgrzeb śnieg przed nosem i ustami, możesz również przystawić dłonie tak, by zasłaniały nos i usta przed dostaniem się śniegu.

Im większą bańkę powietrzną stworzysz, tym dłużej możesz przeżyć pod lawiną. Bez żadnego specjalistycznego sprzętu, ratownicy mają zwykle ok. 30 minut na wyłowienie cię spod lawiny.

 

Zanim śnieg się zatrzyma, postaraj się oddychać jak najgłębiej, by jak najbardziej powiększyć powierzchnię swoich płuc. Jeżeli tego nie zrobisz może się okazać, że gdy lawina się zatrzyma, będziesz tak sciśnięty, że nie będziesz w stanie w ogóle ruszyć klatką piersiową.

Sprawdź, jak głęboko pod śniegiem jesteś, jednak nie narażaj na zniszczenie twojej komory z powietrzem przy twarzy.

Jeżeli jesteś blisko, będziesz mógł sam się wygrzebać. Jeżeli jesteś za głęboko by samemu się wyostać, nie panikuj, wzmożona aktywność fizyczna oznacza większe zużycie tlenu, a tego akurat za dużo nie masz. Cierpliwie oczekuj na pomoc.

Powered By DT Author Box

O autorze – Skimind

Skimind

Kamil Guzdek – Z nartami związany jestem od 1997 roku, w 2005 roku obrałem ścieżkę instruktorską (SITN-PZN). Swoje doświadczenie budowałem podczas jazdy w 10 krajach alpejskich, podczas nauczania dla wielu różnych licencjonowanych przez SITN szkół narciarskich, ucząc dzieci w wieku 2 – 15 lat i dorosłych.
Od 2012 roku dzielę się swoją wiedzą narciarską z czytelnikami bloga Skimind.pl
W czasie wolnym – podróżuję :)

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny
Rating: 3.7/5 (3 votes cast)
Porwanie przez lawinę, 3.7 out of 5 based on 3 ratings

Permalink do tego artykułu: http://skimind.pl/porwanie-przez-lawine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>