«

»

Wydrukuj to Wpis

Rys historii narciarstwa w Polsce

Pamiątkowe zdjęcie grupy narciarzy

Narciarstwo w Polsce zawdzięczamy pewnemu zapalonemu myśliwemu oraz zimie, która w 1888 roku odwiedziła Podhale. Wtedy to właśnie Stanisław Barabasz wybrał się do swojego znajomego zamieszkującego Cieklin. Barabasz jako zapalony myśliwy, któremu nawały śniegu skutecznie uniemożliwiały polowanie zaczął obmyślać, w jaki sposób mógłby poradzić sobie z problemem przemieszczania się w świeżym śniegu. Jeden z pomysłów, który postanowił wprowadzić w życie, polegał na użyciu desek przyczepionych rzemieniami do butów.

W tym celu wynajął lokalnego rzemiślnika – Teodora Poliwkę, który podjął się wykonania pierwszej w narciarskiej historii Polski pary nart. Były to dwie cienko wystrugane deski, jedna jesionowa, druga bukowa, ich końce zostały zaostrzone w szpic, oraz wygięte nad ogniskiem ku górze.

Jednak Barabasz napotkał duże problemy z popularyzacją sportu w społeczeństwie, głównie ze względu na postrzeganie narciarstwa jako „wybryku dla bogaczy”. W końcu jednak znalazł się ktoś, kto podzielał pasję Barabasza. W 1894 r. Stanisław Barabasz razem z Janem Fischerem odbyli pierwszą w Polsce wyprawę narciarską nad Czarny Staw Gąsienicowy.

W 1898 roku Józef Schneider, pionier i propagator narciarstwa w Karpatach wschodnich, publikuje pierwszy w Polsce podręcznik do nauki jazdy na nartach „Na nartach skandynawskich”, będący jednocześnie 17. podręcznikiem traktującym o nartach na świecie.

Do roku 1901 Fischerowi i Barabaszowi nie udało się znaleźć pokrewnych narciarskich dusz. Dopiero, gdy Stanisław Barabasz osiedlił się na stałe w Zakopanem, udało mu się przekonać kilku turystów do uprawiania tego sportu.

Barabasz bardzo chętnie uczył narciarstwa, jednak by go spopularyzować, warunkiem nauki było znalezienie kolejnego narciarza do nauki. W krótkim czasie ilość narciarzy znacznie wzrosła. Warto zanotować, że jednym z pierwszych uczniów Barabasza był Mieczysław Karłowicz.

W 1907r. na fali coraz większej popularności narciarstwa, Stanisław Barabasz, Mieczysław Karłowicz i Mariusz Zaruski założyli drugi w Polsce (zaraz za Oddziałem Narciarskim Śląsk Cieszyński), jednakże odgrywający dla Polskiego narciarstwa największą rolę, klub narciarski Zakopiański Oddział Narciarzy Towarzystwa Tatrzańskiego, który w statucie miał zapisaną popularyzację narciarstwa jako formy spędzania wolnego czasu i sportu.

Na wyniki pracy ZON TT nie trzeba było długo czekać. Już w grudniu 1907r. zorganizowano pierwszy masowy kurs narciarski. Pierwszym wykładowcą pierwszego kursu został Mariusz Zaruski.

W 1910 ZON TT zorganizowało pierwsze w Polsce międzynarodowe zawody narciarskie na Hali Goryczkowej.

Od początku istnienia ZON TT chciano utworzyć organizację zajmującą się ratownictwem górskim. Ilość narciarzy rosła, infrastruktura narciarska nie istniała, a na dodatek narciarze nie  zdawali sobie sprawy z zagrożeń lawinowych, traktując narciarstwo jako czystą zabawę.

Niestety w 1909 roku przez nieostrożną jazdę, właśnie w lawinie zginął Mieczysław Karłowicz – współzałożyciel ZON TT. Przyspieszyło to prace nad projektem organizacji ratowniczej i jeszcze w tym samym roku zarejestrowano Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz rozpoczęto szkolenie przyszłych ratowników.

Jednak to nie wszystko, co zawdzięczamy Stanisławowi Barabaszowi. Szukał on bowiem cały czas metody na trwałe przymocowanie buta do narty, eksperymentując z rzemieniami, słomą oraz (coraz bardziej popularnymi w Polsce dzięki wojsku) stalowymi wiązaniami Matthiasa Zdarsky’ego. Udało mu się skonstruować pierwsze lekkie stalowe wiązania, w których można dopatrzyć się dzisiejszych wiązań bezpiecznikowych. Oprócz tego Barabasz dał Polakom namiastkę nart seryjnych – zaczął produkować w Zakopanem ujednolicone narty w 2 modelach – o długości 100 i 170 cm.

Później, w okresie międzywojennym, nastąpił rozrost strukturalny polskiego narciarstwa, w dniu 26 grudnia 1919r. powołany zostaje Polski Związek Narciarski „PZN”.

 

Jaki jest wkład Polaków w kształtownie i tworzenie narciarstwa?

W roku 1924 polska delegacja PZN wzięła udział w kongresie narciarskim w Chamonix, który był zjazdem założycielskim Międzynarodowej Organizacji Narciarskiej (FIS). Tym sposobem PZN stał się jedną z 19. organizacji, które powołały do życia organizację która do dziś reguluje sport narciarski.

Mało kto natomiast wie, że dzięki Wojciechowi Fortunie, który podczas skoku w 1972 roku w Sapporo zastosował modyfikację ówczesnej techniki skakania, nastąpiło przyspieszenie rozwoju technik skoków narciarskich, dzięki czemu skoczkowie skaczą dziś techniką V.

 

Powered By DT Author Box

O autorze – Skimind

Skimind

Kamil Guzdek – Z nartami związany jestem od 1997 roku, w 2005 roku obrałem ścieżkę instruktorską (SITN-PZN). Swoje doświadczenie budowałem podczas jazdy w 10 krajach alpejskich, podczas nauczania dla wielu różnych licencjonowanych przez SITN szkół narciarskich, ucząc dzieci w wieku 2 – 15 lat i dorosłych.
Od 2012 roku dzielę się swoją wiedzą narciarską z czytelnikami bloga Skimind.pl
W czasie wolnym – podróżuję :)

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Rys historii narciarstwa w Polsce, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Permalink do tego artykułu: http://skimind.pl/rys-historii-narciarstwa-w-polsce

3 Komentarze

 1. Tarzyna

  Miło się czyta jak to ongiś bywało;
  Czekam na więcej opowieści znad kominka:)

 2. Louis Bengel

  Dzieki za ten wpis! Jest super! :)

 3. Pablo

  Powiem szczerze że choć wielkim fanem narciarstwa nie jestem, to o historii zawsze lubię poczytać;) Przyjemnie opracowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>