«

»

Wydrukuj to Wpis

Sam zbuduj swoje narty !

Są takie chwile w życiu żółwia, że musi komuś dać w mordę - rysunek A. MleczkiDziś zaczynamy z nieco innej beczki. Parafrazując komiks Andrzeja Mleczko „są takie chwile w życiu narciarza, że chce zbudować sobie narty”. Już od jakiegoś czasu chciałem stworzyć sobie sam swoje własne deski. Myśl ta tak na prawdę prześladuje mnie od 3 lat.

Dziś jednak gwoli wyjaśnienia – szybki poradnik, jak przebiega proces domowej produkcji nart :)

Zaczynamy…

Jak zbudować swoje narty

Wytwarzanie nart to proces wymagający odpowiedniego sprzętu. Będziemy potrzebować:

 • sprzęt do produkcji nart,
 • materiały na narty,
 • dużo czasu,
 • dużo cierpliwości :)

 

Budujemy sprzęt do produkcji nart

Przez sprzęt do produkcji nart powinniśmy rozumieć:

  1. prasę narciarską,
  2. wycinacz rdzenia (zwykle drewniany),
  3. zginacz krawędzi (choć równie dobrze wystarczą szczypce).

1. Prasa narciarska

schemat układania warstwami narty na prasie (©skibuilders.com)

schemat układania warstwami narty na prasie

Prasa narciarska służy wyciskaniu materiałów tak, by uformować je w odpowiedni kształt narty. W zależności od tego, jakiego rodzaju mamy prasę, nasza narta będzie wyprofilowana albo jako Camber (kładąc na ziemi będzie wklęsła), albo jako Rocker (kładąc na ziemi będzie wypukła, jak bujak dla dziecka). Obraz obok pokazuje, jak materiały (takie jak włókno szklane, drewno, czy żywica epoksydowa) są wyciskane w celu utworzenia kształtu narty. Zauważ, że kształt narty jest nadawany poprzez wyginanie materiałów na formie. Gdy żywica epoksydowa wyschnie, narta (a w zasadzie jej trzon) pozostaje w kształcie nadanym przez formę – tworząc rocker lub camber i z wygiętymi dziobami.

Schemat budowy profesjonalnej prasy narciarskiej (©Beneskidesign.com)

Schemat budowy profesjonalnej prasy narciarskiej

Zdjęcie obok pokazuje schemat budowy profesjonalnej prasy narciarskiej. Jest to chyba najważniejsze narzędzie służące produkcji nart. Bez niego nie byłoby łatwego sposobu nadawania nartom jednorodnego nacisku na całej powierzchni, a przez to – precyzyjnego kształtowania nart.

Prasa narciarska składa się z prostego mechanizmu, np. węża strażackiego wypełnianego powietrzem, który równomiernie wypycha narty o formę. Prosta prasa narciarska może zostać zrobiona przy użyciu stalowej ramy, węża strażackiego i formy z płyty pilśniowej :)

Wykrawacz rdzenia w akcji (©skibuilders.com)

Wykrawacz rdzenia w akcji

2. Wykrawacz rdzenia;

Wykrawacz rdzenia jest używany do ukształtowania zalaminowanego kawałka drewna tak, by utworzył trzon (rdzeń) narty. Rdzeń jest umieszczany pomiędzy wierzchnią warstwą narty (tą z grafiką) i materiałami tworzącymi spód narty. Obok widzicie zdjęcie pokazujące kształtowane narty wykrawaczem.

Wyginacz krawędzi w akcji (©skibuilders.com)

Wyginacz krawędzi

3. Wyginacz krawędzi

Stalowe krawędzie są do kupienia tylko w formie prostych „drutów”. Następnie są one zaginane przy użyciu specjalnego narzędzia – zaginacza krawędzi. Bardzo istotne jest to, by kształt krawędzi na dziobie i pięcie narty był taki sam jak kształt  rdzenia.

Produkcja nart krok po kroku

Surowce potrzebne do budowy narty to głównie warstwa wierzchnia ( grafika ), warstwy kompozytowe, rdzeń, baza i krawędzie.

Schemat budowy typowych sandwichowych nart (sklepowych) jest dość prosty i składa się z:

Krok 1: projektowanie nart – w tym kroku zaczynamy tworzyć nartę wizualnie. Bierzemy pod uwagę rozmiary narty, flex (giętkość), sztywność, wgięcie lub odgięcie ( camber / rocker), materiały, kształt dziobów nart itd.

Krok 2: przygotowanie bazy (spodu narty) - ślizg jest docinany do pożądanego kształtu. W tym kroku przyklejamy (np. kropelką) również tymczasowo wygięte wcześniej krawędzie.

Krok 3: przygotowanie rdzenia – wzdłużne zalaminowane drewno jest najczęściej wybieranym materiałem na rdzeń narty. Czysty rdzeń drewniany jest przycinany do otrzymania pożądanych rozmiarów (pionowych) narty. Tak by określić dokładnie giętkość i sztywność narty.

Krok 4: przygotowanie kompozytu – kompozyty, np Kevlar, czy włókno szklane, są wybierane i docinane do kształtu narty.

Krok 5: przygotowanie wierzchniej warstwy – warstwa wierzchnia jest używana w celu utworzenia warstwy chroniącej rdzeń narty z zewnątrz. Jesto to warstwa znajdująca się na samej górze narty, powyżej warstwy z grafiką. Grafika może być albo namalowana na spodzie tej warstwy, albo umieszczona jako osobna warstwa bezpośrednio pod spodem.

Krok 6: prasowanie narty – przygotowane wcześniej materiały są umieszczane na wierzchu dolnej formy. Do połączenia wszystkich warstw używana jest żywica epoksydowa. Następnie materiały poukładane warstwami oraz formę umieszcza się w prasie w taki sposób, by po wyciśnięciu uformował się właściwy kształt narty. Wszystkie warstwy pozostają w prasie tak długo, aż nie wyschnie żywica epoksydowa, co w warunkach pokojowych trwa zwykle od 8 do 12 godzin.

 

Wykańczanie własnoręcznie produkowanych nart

Ten ostatni krok to po prostu odcinanie naddatków materiałów, po wyciśnięciu narty na prasie. Najczęściej ucina się sam naddatek żywicy epoksydowej. Dodatkowo w tym kroku przygotowuje się narty do wyjechania na stok.

Wszak jedna z najbardziej przyjemnych części produkowania nart samemu to zabranie ich na stok celem przetestowania czy JEŻDŻĄ :)

ewolucja-narciarska

A co powiedzielibyście na relację z fabryki produkującej narty ?:)

Powered By DT Author Box

O autorze – Skimind

Skimind

Kamil Guzdek – Z nartami związany jestem od 1997 roku, w 2005 roku obrałem ścieżkę instruktorską (SITN-PZN). Swoje doświadczenie budowałem podczas jazdy w 10 krajach alpejskich, podczas nauczania dla wielu różnych licencjonowanych przez SITN szkół narciarskich, ucząc dzieci w wieku 2 – 15 lat i dorosłych.
Od 2012 roku dzielę się swoją wiedzą narciarską z czytelnikami bloga Skimind.pl
W czasie wolnym – podróżuję :)

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Sam zbuduj swoje narty !, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Permalink do tego artykułu: http://skimind.pl/sam-zbuduj-swoje-narty

5 Komentarzy

Skip to comment form

 1. maciek

  ja właśnie wybieram się na narty, ale sprzet już mam, może za rok zbuduje :D

 2. Jarek

  Narty starego typu mam , ale chciałbym przetestować kilka własnych konstrukcji.

  Mam kilka pytań.
  1. Czy rdzeń może być wykonany ze sklejki kupionej w sklepie budowlanym ?
  2. Gdzie można kupić drut na krawędzie ?
  3. Z czego zrobić ślizg ?

 3. Skimind

  1. rdzeń może być wykonany z czegokolwiek co jest giętkie, Atomic stosował różne kompozyty, Tecno pro w nartach dla dzieci i początkujących stosuje pianke, jednak najlepszym rdzeniem wg mnie i tak pozostaje kawałek drewna.
  2. Krawędzie proponuję kupić w lokalnym serwisie narciarskim. Nawet jeżeli nie mają, to mają namiar na importera, kupowanie na własną rękę np. przez Amazon może być bardzo kosztowne.
  3. Warstwa spodnia zwykle jest wykonana z materiału podobnego do koffiksu, ale ponownie – najlepiej pomoże ci tutaj lokalny serwis narciarski:)

 4. Janusz

  Czesc. mam narty Fischer bcx jakt crown/norweska wersja Hunter/98/69/88.luska .lecz bez stali.Czy mozna wbudowac stalowa krawedz wgotowa narte/moze chociaz w srodkowej czesci narty?pozdrawiam.Janusz

  1. Skimind

   szcerze w to watpie, choc nigdy nie probowalem:)
   jak sprobujesz – daj znac:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>