«

»

Wydrukuj to Wpis

W górach bezpiecznie

logo GOPR„W górach bezpiecznie” to program e-learningowy od kilku lat realizowany przez GOPR. Co roku w górach całego świata giną dziesiątki, a nawet setki turystów. Według statystyk GOPR, do największej ilości wypadków dochodzi z powodu braku wyobraźni, brawury, lekkomyślności, nieprzygotowania do wyjścia w góry, czy ich nieznajomości. Dodatkowo ponad 60 % wszystkich poszkodowanych w górach to osoby pomiędzy 11. a 30. rokiem życia. 

By uświadomić ludzi, jak niebezpiecznym miejscem są góry, GOPR wpadło na pomysł założenia platforym e-learningowej. W szkoleniu poznamy zasady udzielania pierwszej pomocy, wzywania służba ratunkowych oraz podstawowe prawa rządzące w wycieczkach górskich. Na koniec po zdaniu testu sprawdzającego nasze wiadomości zostanie nam wystawony certyfikat odbycia szkolenia, podpisany przez naczelnika GOPR.

Szkolenie składa się z trzech części – letniej, zimowej oraz obowiązującej w górach wyższych. Pomysł wydaje się być trafiony. Projekt powstał w maju 2004 roku, a do września 2010 ponad 69.000 kursantów ukończyło choć jedną część szkolenia i wydrukowało certyfikat.

 

Co odróżnia ten system od innych? Szkolenie „W Górach bezpiecznie” to idealna mieszanka różnych metod przekazywania wiedzy – mamy więc grafy, zdjęcia, fragmenty do czytania, opowiadania, filmy, czy animacje.

 

Główne założenia twórców szkolenia to:

 •  propagowanie numeru alarmowego 601 100 300,
 •  nauczenie: szybkiej identyfikacji stanu poszkodowanego, poprawnego powiadomienia o zdarzeniu oraz udzielenia poszkodowanemu pierwszej pomocy do czasu nadejścia ratowników,
 •  uświadomienie zagrożeń z jakimi należy się liczyć będąc w górach,
 •  wprowadzenie gotowych wzorców/procedur przygotowania się do pobytu w górach,
 •  opracowanie gotowych rozwiązań pozwalających na przetrwanie w górach w warunkach ekstremalnych,
 •  uświadomienie powodów dla których należy dbać o czystość gór.

 

Polecam zapoznać się ze szkoleniem „W Górach Bezpiecznie” – kto wie, kiedy okaże się przydatne. Chętnych natomiast odsyłam do programu szkolenia.

Powered By DT Author Box

O autorze – Skimind

Skimind

Kamil Guzdek – Z nartami związany jestem od 1997 roku, w 2005 roku obrałem ścieżkę instruktorską (SITN-PZN). Swoje doświadczenie budowałem podczas jazdy w 10 krajach alpejskich, podczas nauczania dla wielu różnych licencjonowanych przez SITN szkół narciarskich, ucząc dzieci w wieku 2 – 15 lat i dorosłych.
Od 2012 roku dzielę się swoją wiedzą narciarską z czytelnikami bloga Skimind.pl
W czasie wolnym – podróżuję :)

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny
Rating: 4.7/5 (3 votes cast)
W górach bezpiecznie, 4.7 out of 5 based on 3 ratings

Permalink do tego artykułu: http://skimind.pl/w-gorach-bezpiecznie

10 Komentarzy

Skip to comment form

 1. Mateusz

  GOPR powinien dawać grube mandaty idiotom, którzy wychodzą w góry w klapkach, japonkach i w ogóle bez jakiegokolwiek przygotowania bo potem my płacimy za ratowanie bezmózgich ludzi.

  1. Anonim

   Z 10 lat temu wchodziłem z synem na Giewont. Piękna pogoda, koniec czerwca, połowa ludzi w krótkim rękawku jak na plażę. Nie mają plecaków, więc nie mają nic, ani wody, ani cieplejszych ubrań. A na górze piękna pogoda skończyła się szybko – chmura (czy mgła?) oplotła szczyt, zrobiło się bardzo zimno i zaczęła się masowa ucieczka ze szczytu. A to nie tak łatwo, bo trzeba jeden za drugim. Miła atmosfera przyjaźni szybko ustąpiła wzajemnym pretensjom.
   A my założyliśmy kurteczki i zabraliśmy się za kanapeczki.

   Poeta ze mnie. :)

 2. Klik

  Potwierdzam, wchodząc na Rysy sam widziałem ludzi w klapkach… bynajmniej nie przy schronisku na Morskim Oku, tylko schodzących z Rysów.

  1. Paweł

   W klapkach na Rysy nie widziałem, ale grupy młodzieży bez żadnego przygotowania tak (żadnych napojów, cieplejszej odzieży itd). Szli na żywioł, jak im dałem butelkę wody (schodziłem, miałem zapas) to w minutę jej nie było.
   Rok temu widziałem w Bieszczadach jak na Połoninę Wetlińską weszła dziewczyna w sandałkach typu podeszwa i kilka rzemyków. Jak ona sobie nie zwichnęła nogi na kamieniach – nie wiem.

 3. Skimind

  Pamiętam jak schodziłem z Baraniej Góry w 2009 roku, w partii szczytowej leżało półtora metra śniegu i był problem z przemieszczaniem się – miękki śnieg, na południowym stoku oblodzenia. A na dole mijałem wycieczki na szczyt w klapkach. Ciekawe do kąd dobrneli :)

 4. Twistet

  Świetny pomysł z tą platformą e-learningową, tylko, żeby teraz ci ludzie chcieli ją odwiedzić i czegoś się faktycznie dowiedzieć.

 5. Turysta Górski

  Niestety wciąż mało rozpropagowane są takie strony i informację jak należy się zachować w górach i jak przygotować na górską wycieczkę. Miejmy nadzieję że za klika lat taka platforma nie będzie już potrzebna.

  1. Skimind

   Myślę że powinniśmy mieć nadzieję, że nauczyciele PO w szkołach zamiast przez cały rok smucić o RKO dadzą np. za zadanie przejść przez to szkolenie. Albo sami je poprowadzą w klasach. Nie twierdzę, że wiedza o resuscytacji jest zbędna, ale mówienie cały rok szkolny o tym samym potrafi zanudzić na śmierć;)

 6. Paweł Kusiak

  Bardzo często słychać o osobach które nieprzygotowane wybierają się daleko w góry i później słychać o wypadkach. Ludzie bagatelizują niebezpieczeństwo i dlatego zdarzają się wypadki..

 7. Tinker

  Chyba nikt nie ujal by tego przystepniej i ciekawiej. Bardzo dziekuje za notke i mam nadzieje, ze wszystkie kolejne beda rownie dobre. Sprawdze to podczas kolejnych wizyt! Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>