Wydrukuj to Stronę

Bielizna termoaktywna

Wybór bielizny termoaktywnej to ciężkie zadanie.

Głównie z tego powodu, że poszczególne bielizny termoaktywne możemy porównywać tylko „na sucho”, a często również tylko w pudełkach, które na dobrą sprawę niczym poza ceną się nie różnią.

Skad więc mamy wiedzieć, która bielizna jest dobra, a która nie będzie nam pasować?

 

Jakie są główne zadania bielizny termoaktywnej?

Główne zadania w przypadku bielizny termoaktywnej, której będziemy używać na nartach, są dwa:

  • odprowadzenie potu – by utrzymać nasz komfort termiczny – bielizna powinna odprowadzać pot, nie nasiąkać, a przez to trzymać nas w cieple. Większość produktów renomowanych marek radzi sobie dobrze z tym zadaniem. Producenci co chwila wymyślają nowe tkaniny o jeszcze lepszych parametrach. Ogólna zasada jest taka, że im materiał jest milszy w dotyku i efektywniej odprowadza pot, tym jest droższy.
  • utworzenie odpowiedniej osłony (izolacji), a tym samym podniesienie temperatury pod ubraniem i utrzymanie nas w cieple. 
    • W tym kontekście ważny jest też wybór odpowiedniego kroju bielizny - najlepiej takiego, by ściśle przylegała do ciała, gdyż dopiero wtedy bielizna spełnia swoje zadanie. Zatem nabywanie zbyt luźnej bielizny termicznej jest najzwyczajniej bezcelowe. Jeśli bielizna nie opina ciała, wilgoć nie jest transportowana na zewnątrz i pozostaje na skórze, bezpośrednio prowadząc do wyziębiania organizmu.

 

Jaką bieliznę termoaktywną wybrać?

Jeżeli mowa o samym aspekcie izolacji – bieliznę termoaktywną można podzielić na trzy grupy:

  • lekką – podana w celach informacyjnych, nie ma większego zastosowania w narciarstwie – jest to bielizna na dodatnie temperatury – są to np. koszulki na siłownię
  • aktywną - ten rodzaj jest najczęściej wybierany przez narciarzy. Wraz ze wzrostem aktywności fizycznej poszerza się zakres ocieplania nas przez tą bieliznę. Najlepiej sprawdza się ona w niskich i średnich temperaturach, kiedy więcej się ruszamy. Doskonale odprowadza wilgoć, a jednocześnie stanowi warstwę izolacyjną. Najprościej można to ująć tak: jeżeli będziemy stać, zmarzniemy, natomiast jeżeli w tej samej bieliźnie zaczniemy choćby delikatny spacer, po chwili zauważymy przyrost ciepła.
  • grubą (ciepłą) – stworzona z grubych materiałów, których głównym zadaniem jest utrzymanie właściwej temperatury ciała w niskich i bardzo niskich temperaturach. Bielizna ta również „oddycha” i odprowadza wilgoć, jednak robi to dużo wolniej i może być zbyt ciepła, jeżeli będziemy się dużo ruszać w normalnych zimowych temperaturach.

Zanim kupisz bieliznę termoaktywną

Każdy producent bielizny termoaktywnej posiada tabelę wyboru.

Jest to tabela prezentująca, którą bieliznę z jego oferty powinniśmy wybrać w zależności od tego, w jakich warunkach temperaturowych będziemy bielizny używać oraz ile będziemy się ruszać. 

By zapoznać się z tymi tabelami wystaczy poprosić o nie sprzedawcę w sklepie.

Jeżeli masz już bieliznę termoaktywną,  zobacz inne nasze poradniki dotyczące wyboru odzieży narciarskiej lub dowiedz się, jak dobrać resztę sprzętu narciarskiego.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny
Rating: 5.0/5 (4 votes cast)
Bielizna termoaktywna, 5.0 out of 5 based on 4 ratings

Permalink do tego artykułu: http://skimind.pl/wokol-nart/jak-dobrac/bielizna-termoaktywna

1 komentarz

  1. Ola

    Bardzo pomocne rady. Szczęśliwie teraz już wiem co kupić :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>