Wydrukuj to Stronę

Kombinezon narciarski

Kombinezony narciarskie wyszły z mody ładnych parę lat temu. Dziś jednak trend powraca. Dowiedz się, kiedy warto kupić kombinezon narciarski!

 

Kombinezon narciarski a strój narciarski

Wbrew powszechnemu mniemaniu, kombinezon narciarski nie jest tożsamy z kurtką i spodnimi narciarskimi. Kombinezon narciarski to jednoczęściowe ubranie dla narciarza, a nie dwie osobne części tegoż ubrania.

O ile kombinezony dla dzieci na stokach jeszcze widać, o tyle kombinezony narciarskie dla dorosłych zostały wycofane ze sklepów ładnych parę lat temu.

Kombinezon narciarski w klasycznym pojęciu

Kombinezony w tamtych „zamieszchłych” czasach były robione z materiałów, które szybko nasiąkały wodą (porównując do dzisiejszych tkanin), a po kilku sezonach wypełnienie kombinezonu było na tyle zbite, że kombinezon nie chronił już przed zimnem. Z tego też powodu początkujący narciarze nie przepadali za kombinezonami.

Sytuacja zmieniła się wraz z wprowadzeniem membran, rozwojem technologii i obniżeniem kosztów produkcji kurtek z membranami. Wtedy też kombinezony narciarskie, jakie większosć z nas sobie wyobraża, zostały wyparte ze sklepów przez nową odzież membranową.

 

Kombinezon sportowy

Historia jednak nie do końca dała odejść kombinezonom, choć mocno je zmodyfikowała. Ciągły rozwój technologii narciarskich, zmagania na arenach mistrzostw i igrzysk zimowych doprowadziły do odświeżenia terminu kombinezon narciarski.

Wraz z rozwinięciem narciarstwa, w trosce, by zawodnicy nie tracili na oporach powietrza pędu, wprowadzono kombinezony sportowe, potocznie zwane gumami. Są to kombinezony uszyte z cienkich materiałów, przeznaczone głównie do jazdy na zawodach. Główną zaletą „gumy” jest to, że ściśle przylega ona do ciała, przez co minimalizuje potencjalne straty zawodnika przez opory powietrza.

 

Historia kołem się toczy

Jednak to jeszcze nie wszystko, gdyż ciągle zmieniające się trendy i moda stokowa czasem lubi wracać do swoich korzeni.

Po pewnym czasie pomysł na szycie kombinezonów z nowych materiałów wrócił ! Nie tak dawno kilka firm produkujących odzież do uprawiania sportów zimowych, wypuściło do sprzedaży kombinezony narciarskie rozumiane przez nas w klasycznym znaczeniu. Znów zatem będzie można zobaczyć na stoku snowboardzistów i narciarzy ubranych w jeden, jednolity kolorystycznie strój ! A wszystko to przy uzyciu nowych materiałów i membran, więc nowe kombinezony będa trwałe, ciepłe i nieprzemakalne!

Niestety, cena tych kombinezonów, porównując do rozwiązania kurtka + spodnie, potrafi być o 30 – 40 % wyższa, przy czym funkcjonalność kombinezonu jest mniejsza (kurtkę narciarską założymy by wyjść tylko na 5 minut do sklepu, a kombinezon leży cały rok w szafie i jest wyjmowany tylko na zimę, tylko na stok).

Chcę kupić kombinezon sportowy

Kupno kombinezonu sportowego to duży wydatek. Przykładowa firma szyjąca tego typu kombinezony to Sportful, lub BeyondX. Kombinezony sportowe szyje się na zamówienie i każdorazowo określa się dokładne wymagania odnośnie tych kombinezonów.

Chcę kupic kombinezon narciarski

Jeżeli chcesz kupić kombinezon narciarski, zapoznaj się z ofertą sklepów snowboardowych. Jak na złość, to właśnie producenci odzieży snowboardowej wprowadzili do swojej ofert kombinezony narciarskie :)

Jeżeli chcesz się dowiedzieć na co zwracać szczególną uwagę wybierając kombinezon, to zapraszamy do przeczytania poradników o kupnie kurtek narciarskiej i spodni narciarskich. Przy kupnie kombinezonu obowiązują te same zasady.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny
Rating: 4.8/5 (5 votes cast)
Kombinezon narciarski, 4.8 out of 5 based on 5 ratings

Permalink do tego artykułu: http://skimind.pl/wokol-nart/jak-dobrac/kombinezon-narciarski

1 komentarz

  1. Stach

    Świetne opracowanie, prosto szybko i na temat. Tego mi było trzeba.
    Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>