Wydrukuj to Stronę

Spodnie narciarskie

Dobieranie spodni narciarskich wiąże się z prawie takimi samymi dylematami jak dobór odpowiedniej kurtki narciarskiej.

Zanim jednak zaczniemy się przymierzać do kupna odpowiednich spodni musimy sobie odpowiedzieć na pytanie : jak dobrze i jak często jeżdżę.

Jeżeli jesteś początkujacym narciarzem, który na stoku spędzi maksymalnie tydzień w roku, może się okazać że nie ma potrzeby kopowania bardziej zaawansowanych spodni niż „pianki”…

 

Określ swoje preferencje odnośnie spodni narciarskich

Jeżeli jesteś początkującym narciarzem najprawdopodobniej nie będziesz jeździć zbyt często, a dodatkowo duża ilość początkowych upadków może przyspieszyć niszczenie nowych spodni. Dlatego na pierwszy sezon – dwa polecamy jednak zakup najzwyklejszych spodni piankowych, które jeśli dobrze poszukać, można znaleźć już za ok. 100 zł.

Jeżeli jednak na stoku spędzasz dużą ilość czasu, warto zaopatrzyć się w lepsze spodnie narciarskie, których parametry można będzie regulować na bieżąco i które pomogą utrzymać optymalną dla użytkownika temperaturę i niezależnie od warunków atmosferycznych utrzymają go suchym.

 

Wybranie parametrów spodni narciarskich

Podstawową kwestią pozostaje krój spodni – czyli czy chcemy kupić:

    1. spodnie typowo narciarskie, które do luźnych raczej nie należą, a wręcz są bardziej „sztywne”, w zdecydowanej większości przypadków mają szelki, a jeśli chcemy swoją osobą wprowadzić trochę kolorytu na stok i wybieramy :
    2. spodnie snowboardowe – zazwyczaj posiadające kilka kieszeni więcej, szersze, luźniejsze oraz na pasek. Przewagą spodni snowboardowych jest też niecodzienna kolorystyka – na stoku łatwo jest odróżnić narciarzy jeżdżących w spodniach snowboardowych.

 

Jeżeli już wiesz, jakie spodnie wolisz, przechodzimy dalej do tego, co spodnie powinny zawierać:

Odpowiednią membranę – jeżeli będziesz jeździć dużo, w zmiennych warunkach śniegowych (np. raz po ubitym, przygotowanym stoku, a za chwilę poza trasą w ciężkim i mokrym śniegu) najlepiej będzie, jeżeli kupisz spodnie z membraną Gore-tex. Dokładne wyjaśnienie, czym jest membrana i jak ocenić, czy wybrana membrana jest dobra, znajduje się w artykule o kurtkach narciarskich.

Nogawki z ochraniaczem śniegowym – jeżeli spojrzysz w nogawkę, powinieneś zobaczyć w niej wewnętrzny „rękaw”, zakończony gumką sciągającą. Rękaw ten w momencie nałożenia go na skorupę buta zapobiega przedostawaniu się śniegu pod spodnie.

Wywietrzniki – są to otwory w spodniach, zamykane zamkami, umożliwiające dostosowanie cyrkulacji powietrza do aktualnych warunków temperaturowych. Przy zbyt ciepłej pogodzie (np. jeździmy na lodowcu, gdzie temperatura może osiągać +10 stopni i więcej) jeśli je rozepniemy pozwolą nam na odprowadzenie nadmiaru ciepła, natomiast jeżeli będzie zimno – wystarczy je zapiąć i już będzie nam cieplej.

Poszerzenie przy końcu nogawki – jest to rozpinana zamkiem końcówka nogaki. Szczególnie pomocna, gdy śnieg znajdujący się pomiędzy nogawką zewnętrzną a ochraniaczem śniegowym zamarzł lub gdy musimy uważnie założyć lub zdjąć buta. Dodatkowo jeżeli mamy zbyt grubego buta lub gdy rozpięliśmy klamry, bo but jest zbyt twardy, łatwo możemy dostać się do klamer, czy dopasować nogawkę do buta.

Recco – bardzo przydatne, jeżeli jesteś fanem jazdy poza trasą. Recco to pasywny system ochrony przeciwlawinowej. Jeżeli przygniecie cię lawina, sztabka recco umieszczona w Twoich spodniach będzie odbijała sygnały z urządzenia ratowników i pozwoli im na szybsze zlokalizowanie Cię pod śniegiem. Opcja jest bardzo przydatna w krajach alpejskich, w Polsce troszkę mniej – ponieważ, jak to standardowo bywa, w Polsce nie mamy zbyt wiele odpowiedniego sprzętu.

 

Konwencje ubioru

Wiele lat tradycji narciarskich i snowboardowych wytworzyło pewne konwenanse co do mieszania ubiorów specyficznych dla poszczególnych sportów zimowych i uprawianych dyscyplin, zatem:

Narciarze są w o tyle lepszej sytuacji, że narciarstwo ogólnie postrzegane jest jako ta „bardziej klasyczna” forma uprawiania sportów zimowych, kierująca się własnymi, sztywnymi zasadami odnośnie ubioru.

Z tego powodu narciarze chcący być bardziej „na topie” śmiało i bez przeszkód mogą zakładać na siebie odzież snowboardową – wprowadza to dodatkowy koloryt na stoku i pokazuje, że jesteśmy „wyluzowani”.

W gorszej sytuacji są snowboarderzy – kultura ustanowiona przez ten sport wyklucza jazdę w sztywnych, opinających, czy przylegających do ciała kombinezonach narciarskich, dlatego też wszyscy snowboarderzy jeżdżą w „za luźnych” ubraniach.

Ogólnie rzecz biorąc – w stroju snowboardowym możemy jeździć i na nartach i na snowboardzie, natomiast snowboarder w stroju narciarskim będzie pośmiewiskiem stoku.

Odrębną kwestią jest wprowadzanie kolorytu na stok – w Polsce dominuje niestety trend, że kolory, w których jeździmy, mają być stonowane, dlatego też ciężko w Polsce zobaczyć narciarza w ubraniach, których kolorystyka wykracza poza jeden – dwa podstawowe kolory.

Co u nas jest normą, za granicą jest nie do pomyślenia. Włosi, Francuzi, Niemcy, Austriacy, Szwajcarzy bedąc w sklepie narciarskim zawsze zwrócą uwagę najpierw na rzeczy niecodzienne, w których na stoku będzie ich widać (większe bezpieczeństwo – jesteśmy widoczni). Dodatkowo przyczynia się to do podniesienia ogólnej radości jazdy. Pomyślcie sami – jadąc 20 minut na krzesełku fajniej jest, gdy każdy narciarz ubrany jest inaczej, w inne zestawienie kolorystyczne, a kolory są żywe, różnorodne. Czy lepiej jest, gdy wszyscy zjeżdżający z góry narciarze ubrani są w czarno-czerwone lub biało-niebieskie kurtki a jedyna kreatywność dotyczy wyboru kasku? Oceńcie sami.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
Spodnie narciarskie, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

Permalink do tego artykułu: http://skimind.pl/wokol-nart/jak-dobrac/spodnie-narciarskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>