Wydrukuj to Stronę

Ośrodek Narciarski

Czym jest ośrodek narciarski? Powszechnie terminu tego używa się wymiennie ze stacją narciarską, jednak pojęcie ośrodka narciarskiego jest znacznie szersze.

Stacja narciarska, upraszczając sprawę, to zbiór wyciągów i tras należących do jednego właściciela (jednostki lub np. spółki), znajdujących się najczęściej na jednej górze.

Kilka stacji narciarskich może tworzyć ośrodek narciarski. Z sytuacją taką mamy do czynienia np. w Szczyrku – w skali mikro, dwie stacje narciarskie – Czyrna i Solisko. Osobno każda z nich jest stacją, natomiast razem tworzą ośrodek narciarski.

Drugim przykładem może być Ośrodek Narciarski w Białce Tatrzańskiej skupiający w sobie stacje narciarskie jak Kaniówkę, Kotelnicę i Banię.

Z kolei skupisko ośrodków narciarskich to region narciarski. Przykładem może być włoskie Trentino lub – przykład z polskiego podwórka, choć dopiero raczkująca idea – Tatra Ski, skupiająca Ośrodek Narciarski w Białce Tatrzańskiej, stację narciarską w Jurgowie i Czorsztynie.

Jak wybrać odpowiedni ośrodek narciarski?

Dobór odpowiedniego ośrodka narciarskiego nie jednej osobie spędził sen z powiek. Pojawiają się pytania: czy stoki będą dobrze przygotowane, jakie są ceny, ukształtowanie terenu, czy są miejsca gdzie można wypocząć? Jeżeli nasze opisy ośrodków i stacji narciarskich nie wystarczają,  to powiemy Wam, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze ośrodka narciarskiego:

Odległość

Nikogo nie trzeba przekonywać – im bliżej mamy na narty tym lepiej – dłużej pojeździmy i nie będziemy wykończeni samymi dojazdami na miejsce.

Ilość i konfiguracja stoków

Zanim się gdzieś wybierzesz, poszukaj mapy stoków. Mapa daje najlepsze zobrazowanie tematu. Dzięki niej dowiemy się ile i jakich wyciągów możemy się spodziewać oraz ilu i jakich tras. Jest to dosyć istotne, ponieważ o ile możemy spędzić dzień czy dwa w ośrodku posiadającym tylko jedną trasę zjazdową, o tyle jeżdżenie na jednej trasie przez cały tydzień jest po prostu nudne i szybko obrzydzi nam to narciarstwo.

Równie ważna jest konfiguracja stoków, czyli ich stopień trudności. Jeżeli jesteś początkującym narciarzem, szukaj ośrodków które mają na mapach więcej tras zielonych i niebieskich. Trzymaj się z dala od ośrodków z trasami tylko czerwonymi i czarnymi.

Cena łączna

Kwestia indywidualna, niemniej jednak równie ważna. Czasem w poszukiwaniu tanich karnetów jesteśmy w stanie przejechać i 100 km więcej. Warto skalkulować całość, czyli koszty karnetów i dojazdów w wybrane miejsca i dopiero podejmować decyzję.

Znalezienie informacji o cenach nie powinno być trudne, większość stacji narciarskich udostępnia swoje cenniki co roku na swoich stronach internetowych.

Infrastruktura narciarska

Przy wyborze miejsca na spędzanie czasu na śniegu trzeba wziąć pod uwagę również  odpowiednią infrastrukturę – zarówno stricte narciarską, jak i bardziej „wypoczynkową”.

Dobrze, by wybrany ośrodek miał co najmniej dwie knajpy, schroniska, czy też bary. Jeśli czasem w jednym coś nam się nie będzie nie podobać, zawsze możemy skorzystać z innego baru.

Inną ważną kwestią jest obecność szkółek narciarskich (dla chcących podnosić swoje kwalifikacje) oraz obecność serwisu i wypożyczalni sprzętu. Nigdy nie wiadomo, czy nie trzeba bedzie z jednego z tych dwóch skorzystać.

Idealnie byłoby, gdyby wybrany przez nas ośrodek posiadał system sztucznego naśnieżania i sztuczne oświetlenie. Dzięki temu będziemy mogli jeździć do godzin nocnych, a ponadto mamy pewność, że kamienie, które mogą „podziurawić” nasze ślizgi, są głęboko pod nami.

Ważne jest również, by w pobliżu miejsca, w którym będziemy jeździć, były miejsca noclegowe. Może zdarzyć się tak, że wieś, czy miasteczko, zostanie zasypane śniegiem lub przez jakiś odcinek drogi zejdzie lawina i nie będzie możliwości natychmiastowego powrotu do domu.

Dodatkowymi elementami, które można wziąć pod uwagę są takie udogodnienia jak:

  • przedszkole narciarskie – dla rodzin przyjeżdżających na narty z małymi dziećmi, które dopiero się uczą. Miękkie przeszkody, łatwe wyciągi i atmosfera radości pomagają w nauce jazdy naszej pociechy!
  • snowpark – dla fanów jazdy po wszelkiego rodzaju boxach, hopach, railach…
  • przestrzeń do jazdy poza trasą - dla zapaleńców jazdy „off piste”. Należy jednak zapamiętać, że jest to wymagająca i bardzo urazowa odmiana narciarstwa oraz że w wielu miejscach jej uprawianie jest zakazane, a ubezpieczenie nie pokrywa kosztów leczenia w przypadku wypadków poza trasą.

Warunki narciarskie

Jeden z najistotniejszych czynników – zawsze sprawdzajmy zarówno warunki narciarskie jak i pogodę w której bedziemy jeździć. Pomoże nam to dobrać odpowiedni ubiór na stok.

Co zatem należy sprawdzić?

  • temperaturę – nikt nie lubi jeździć przy -35 stopniach,
  • siłę wiatru – wiejący wiatr dodatkowo wzmaga uczucie zimna,
  • temperaturę odczuwalną – im niższa, tym cieplej nalezy się ubrać,
  • potencjalne opady atmosferyczne – nikt nie lubi jeździć w deszczu, a podczas jazdy przy padającym śniegu mamy często ograniczoną widoczność, przez co trzeba jeździ asekuracyjnie,
  • grubość pokrywy śnieżnej – nikt nie lubi jeździć po kamieniach :)

 

Jeżeli chcesz poznać aktualne warunki narciarskie dla poszczególnych stacji w Polsce, zapraszamy do odpowiedniego działu w menu.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Ośrodek Narciarski, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Permalink do tego artykułu: http://skimind.pl/wokol-nart/osrodek-narciarski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>