Wydrukuj to Stronę

Wyciąg gondololowy

Wyciągi gondolowe to podwieszone do liny kabiny. W języku polskim nie ma rozróżnienia wyciagów gondolowych, jednak w języku angielskim funkcjonuje podział na:

  • wyciągi gondolowe,
  • tramwaje narciarskie.

Podstawowym kryterium różnicującym obie wersje wyciągu gondolowego jest ilość kabin na trasie.

Wyciąg gondolowy to po prostu kapsuły, czy też gondole, do których wsiada kilka osób. Są one rozmieszczone równomiernie na linie wyciągającej, a ruch wagoników odbywa się w sposób ciągły i okrężny –  przy wjeździe na stację końcową gondolki zwalniają, by pozwolić nam wysiąć, a żeby zawrócić muszą przejechać wokół koła zamachowego.

Tramwaj narciarski to duża kabina, która nierzadko jest w stanie zabrać na raz nawet 100 osób. Pociąg narciarski kursuje wahadłowo na jednej linie – przy wjeździe na stację końcową pociąg zatrzymuje się na kilka minut, wypuszcza się narciarzy chcących wysiąść, następnie zabiera się nowych, po czym pociąg wraca dokładnie tą samą trasą w dół. Na linie tego typu wyciągu może być zamontowany tylko jeden wagon.

Niemniej jednak polscy narciarze na oba typy wyciągów mówią potocznie „gondola”.

Ciekawostki o wyciągach gondolowych:

Największa odległość dzieląca 2 kolejne słupy prowadzące linę to 3,03 km. Rekord należy do Peak 2 Peak Gondola, wybudowanej na Olimpiadę Zimową 2012 w Vancouver. Ta sama gondola jest również najwyższą na świecie. Maksymalna odległość od podłoża to 436 m.

Najdłuższa gondola na świecie znajdowała się w Szwecji i miała ok. 96 km. Obecnie jeden z ośmiu odcinków, w Norsjö, otworzono dla turystów i wyciągiem tym można pokonać 13,6 km.

Obecnie najdłuższy wyciąg gondolowy ma 42 km i jest to wyciąg transportujący wapień na trasie Forsby-Köping.

Natomiast najdłuższym wyciągiem gondolowym transportującym narciarzy jest szwajcarski Gondelbahn Grindelwald-Männlichen, o długości 6,2 km.

Najwięcej pasażerów, bo ponad 300, zmieści się w gondoli w Palm Springs (USA).

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny
Rating: 4.0/5 (4 votes cast)
Wyciąg gondololowy, 4.0 out of 5 based on 4 ratings

Permalink do tego artykułu: http://skimind.pl/wokol-nart/wyciag-narciarski/wyciag-gondololowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>