Wydrukuj to Stronę

Wyciąg krzesełkowy

Wyciągi krzesełkowe to wyciągi podwieszone. Podróż narciarza czy snowboardzisty w górę, odbywa się na siedząco na „krzesełku”.

Pierwsze wyciagi były dwuosobowe, jednak wraz z rozwojem techniki rozrastała się liczba miejsc na „krzesłach”. Dziś w wielu ośrodkach narciarskich możemy używać 4-ero, 5-cio, czy 6-cio osobowych wyciągów. Wiele z nich posiada również nowoczesne udogodnienia, takie jak podgrzewane siedzenia, osłony przeciw wietrzne, czy chociażby podwójny pręt zabezpieczający dziecko przed wypadnięciem.

Kilka faktów o wyciągach krzesełkowych:

Pierwszy na świecie wyciąg krzesełkowy powstał w Słonecznej Dolinie (Sun Valley, USA) w 1936.  Wyciąg ten wybudowała i zaprojektowała firma Union Pacific Railroad. Był to zdecydowany przełom.

Sun Valley już wcześniej stało się resortem narciarskim, jednak problem tkwił w transporcie. Narciarze chcący pozjeżdżać na nartach mogli dojechać tylko do pewnego momentu koleją. Następnie zjeżdżali do położonej niżej stacji kolejowej, gdzie ponownie wsiadali w pociąg na górę. Władze ośrodka chciały rozwiązać problem, jakim były krótkie trasy i długi czas przejazdu i dlatego zbudowano pierwszą kolej krzesełkową. W 2006 roku, po 70 latach działania wyciąg przeniesiono do muzeum narciarstwa w Ishpeming w Minnesocie (USA).

Najdłuższy wyciąg na świecie:

znajduje się na górze Naeba (Mt. Naeba) w Japonii. Wyciąg liczy sobie 5481 metrów długości.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Wyciąg krzesełkowy, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Permalink do tego artykułu: http://skimind.pl/wokol-nart/wyciag-narciarski/wyciag-krzeselkowy

1 komentarz

  1. Greg

    Jak dobrze, ze tu trafilam! wpis jest bardzo przydatna. Bardzo dziekuje za jej zamieszczenie i chcialabym pogratulowac calego bloga, bo jest naprawde swietny (wiem, co mowie, bo znam ich bardzo duzo).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>