Wydrukuj to Stronę

Wyciąg orczykowy

Powszechnie uważa się, że wyciągi orczykowe to tylko te, które wyciągają jednocześnie dwóch narciarzy korzystając do tego z zaczepu wyglądającego jak kotwica. W rzeczywistości jednak wyciągi orczykowe to wszystkie te wyciągi, które wywożą narciarza do góry, ciągnąc go po podłożu.

Zależnie od rodzaju tego czym narciarz jest wyciągany możemy mówić o orczykach:

  • kotwicowych,
  • talerzykowych,
  • wyrwirączkach.

 

pierwszy wyciąg orczykowy

Pierwszy na świecie wyciąg orczykowy

Pierwszy wyciąg orczykowy powstał w Schollach w niemieckim Szwarcwaldzie w 1908 roku. Głównym założeniem było urozmaicenie czasu gościom hotelu w Schollach. W tym samym roku konstruktor tego wyciągu, Robert Winterhalder, zgłosił patent swojego wynalazku.

Pierwszy na świecie wyciąg orczykowy ma linę o długości 280 metrów postawiony był na 4-5 drewnianych słupach i pokonywał 32 metry różnicy wysokości. Zasilany był silnikiem, który z kolei napędzała mała, przyhotelowa elektrownia wodna.

Wyciąg stoi po dziś dzień.

W 2008 roku z okazji 100-lecia wyciągu zorganizowano imprezę jubileuszową, której jednym z punktów programu było przejechanie się pierwszym na świecie orczykiem! Event odwiedziło ok. 7000 zapalonych narciarzy!

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny
Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
Wyciąg orczykowy, 5.0 out of 5 based on 3 ratings

Permalink do tego artykułu: http://skimind.pl/wokol-nart/wyciag-narciarski/wyciag-orczykowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>