«

»

Wydrukuj to Wpis

Zlikwidować orczyki!

wyciąg gondolowy - jedna z kabin

wyciąg gondolowy – jedna z kabin

Jakiś czas temu pojechałem na Nową Osadę – tak sobie, sam dla siebie, wyjątkowo nikogo nie uczyłem :)

Po którymś zjeździe, stojąc w kolejce do wyciągu usłyszałem rozmowę 2 narciarzy – „stary wyga”  i „żółtodziób”. Początkujący narciarz z pewną ulgą stwierdził, że na szczęście w tym ośrodku nie ma orczyka, bo to strasznie męczące.

Stary wyga, znudzonym  głosem odrzekł – „Powinni zlikwidować instytucję orczyka!”

Czy aby na pewno?

Czy orczyki faktycznie są aż takie złe?

Wyobraź sobie, że jedziesz pojeździć w Szczyrku na Skrzycznym. Stare krzesła (no ok, odrobinę zmodernizowane),  każde z nich wyjeżdża mozolnie niczym Syzyf ze swoim głazem, nie ma osłon wiatrowych, jest twardo, mróz trzaska, a na górę jedziemy ok. 30 minut (jednym krzesłem – żeby wyjechać na sam szczyt potrzebujemy blisko godzinę).

30 minut spędzonych na takim krzesełku w temperaturze -10 stopni Celsiusza to istna męka, tym bardziej, że krzesło jedzie na wysokości koron drzew, więc wiatr dodatkowo nas wyziębia.

W takie dni o wiele lepiej jest jeździć wyciągiem orczykowym.

Dlaczego i kiedy orczyki są lepsze ?

Orczyk powoduje, że nasze ciało się rusza – w większości mimowolnie, ale mamy możliwość poruszania się, co pobudza krążenie krwi w organizmie, a przez to ogrzanie się. Orczyki prowadzą nas przy ziemi, bardzo często są wybudowane w lesie, więc niestraszne nam żadne mocne podmuchy wiatru, które dodatkowo by nas wyziębiały.

Dodatkowo, jeżeli jesteś początkującym narciarzem, na wyciągu nieświadomie ćwiczysz równowagę i zachowanie balansu na nartach, uczysz się w podstawowym zakresie kontrolować swoje narty – dlatego wolę z moimi uczniami jeździć na orczykach niż na kanapach, czy krzesłach.

A w przypadku Szczyrku – dodatkowo orczyk jest szybszy niż krzesło – jedziemy nim ok. 15 minut :)

Problem nie dotyczy tylko polskich ośrodków. Jakiś czas temu byłem w Austrii – piękne trasy, masa śniegu, super infrastruktura, ale znalazłem kilka tras, na które można było się dostać albo archaiczną kanapą, albo orczykiem. W ciągu słonecznych dni wszyscy wybierali kanapy, natomiast kiedy było zimniej, padał śnieg i robiło się wietrznie – większość narciarzy wybierała wyciągi orczykowe :)

 

Czy zatem faktycznie instytucję orczyka należy zlikwidować ?:)

Powered By DT Author Box

O autorze – Skimind

Skimind

Kamil Guzdek – Z nartami związany jestem od 1997 roku, w 2005 roku obrałem ścieżkę instruktorską (SITN-PZN). Swoje doświadczenie budowałem podczas jazdy w 10 krajach alpejskich, podczas nauczania dla wielu różnych licencjonowanych przez SITN szkół narciarskich, ucząc dzieci w wieku 2 – 15 lat i dorosłych.
Od 2012 roku dzielę się swoją wiedzą narciarską z czytelnikami bloga Skimind.pl
W czasie wolnym – podróżuję :)

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Permalink do tego artykułu: http://skimind.pl/zlikwidowac-orczyki

2 Komentarze

  1. Ela

    Kiedy jeździłam na nartach, wolałam orczyk. Teraz przerzuciłam się na snowboard i wcale się tak pewnie nie czuję. ;)

  2. Marcin

    Hej,

    tak jak mówisz orczyki są czasami przydatne ( Alpy >>> często orczyk łączy trase w całość ).
    Ale orczyk na Skrzycznym to akurat nie jest dobry przykład, bez obrazy ale miejscami jest tak pionowy że mało jaj nie wyrwie he he :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>