Spis Treści

Jak dobrać narty >
Dobór nart do wzrostu >
Dobór nart do masy >
Preferowany styl jazdy >
Promień narty >
Sztywność narty >
Rocker >
Podsumowanie >

Szeroka i bogata oferta dziesiątek różnych producentów butów narciarskich na pewno przyprawiła już o zawrót głowy niejednego z nas. Wystarczy wyobrazić sobie wizytę w sklepie typu Intersport i półki zawalone dziesiątakmi różnych modeli, typów i marek butów. Dla niewprawnych, wybór buta zazwyczaj kończy się na przedziale cenowym.

Jednak dzięki naszemu poradnikowi o kupnie butów narciarskich nabierzesz pewności co do wybieranych modeli.

 

Czym jest FLEX i po co on w bucie narciarskim?

FLEX to miara twardości buta. Im but jest twardszy, tym lepiej czujemy nartę i tym bardziej dynamicznie jesteśmy w stanie pojechać. Należy jednak uważać z doborem flexu, gdyż nogi nieprzywzyczajone do twardych butów moga się po prostu męczyć i cała ochota do jazdy może nam bardzo szybko minąć.

Flex dobiera się głównie pod rodzaj uprawianej jazdy, a zatem buty narciarskie o warotści flex:

 • 40 – 70 – nadają się do rekreacyjnej jazdy – jeżeli ktoś lubi „jeździć i podziwiac widoczki”, czyli jeździ dla przyjemności, na spokojnie – to będą idealne buty narciarskie. Nie będą zbyt twarde, a jednocześnie umożliwią nam w miarę dynamiczną jazdę. Buty z tej grupy szczególnie polecamy początkujacym
 • 80 – 110 – ta kategoria to buty dla narciarzy którzy „wiedzą czego chcą”. Buty te pozwolą nam na zwiększenie dynamiki jazdy na nartach, jednak przez ich twardość niektórzy narciarze mogą odczuwać pewien dyskomfort – zbyt ciasne opinanie nogi. W tego typu butach najczęściej jeżdżą instruktorzy, którzy dużo czasu poświęcają na naukę, a jednocześnie chcą móc od czasu do czasu „przyciąć”.
 • powyżej 110 – to jest flex w butach narciarskich używanych głównie na zawody narciarskie. Oczywiście im wyższy FLEX tym lepiej dla zawodnika, jednak buty o takiej twardości zdecydowanie odradzamy. Na dłuższą metę są one po prostu zbyt twarde. Zdecydowana wiekszość zawodników zakłada buty o flexie np 140 -150 tylko na konkretny przejazd, a po nim wraca do „miększych” butów.

Szerokość stopy a buty narciarskie

Jeżeli masz szeroką stopę może być ciężko dobrać dla Ciebie odpowiedni but. Szczęścia powinieneś próbować w marce Salomon, która w środowsku narciarskim uważana jest za najlepszą markę robiącą buty narciarskie na szerokie stopy.

Dlaczego szerokość buta jest istotna?

Kupując buty narciarskie musisz uważać, by nie kupić ich za wąskich. Jeżeli cokolwiek Cię ściska już teraz (a zimą bedzie gorzej –  w niskiej temperaturze ciała stałe się kurczą, a to znaczy, że but będzie uwierał jeszcze bardziej), to weź większy lub poszukaj innego modelu. Jeżeli w sklepie coś Cię gniecie, uwiera, czy uciska, nie licz na to, że „jakoś to będzie”. Poświęć godzinę – dwie więcej na znalezienie dobrzego modelu butów narciarskich, które przy zapiętych klamrach będą wygodne. Wszak nie chcemy skończyć z jazdą na nartach na 7-dniowym urlopie już po jednym dniu, z powodu niedokrwienia nóg, odrętwień i innych nieprzyjemnych tematów.

Czy ten but narciarski nie jest dla mnie za duży?

Załóż grubą skarpetę, włóż nogę do buta i zapnij wszystkie klamry oraz rzepy tak, by sztywno trzymały nogę. Stojąc na płaskich stopach, ugnij mocno nogi w kolanach, tak by kolana znajdowały się na wysokości palców stóp.

Nie da się? Spróbuj w bucie z mniejszym Flex’em.  Jeżeli nie możesz ugiąć kolan w sklepie, kiedy nie jesteś zmęczony, raczej nie uda ci się to również na stoku, gdy but dodatkowo będzie twardszy, a to nie wróży dobrze bezpieczeństwu jazdy.

Jeżeli się udało, spróbuj „stanąć w bucie na palcach” i obrócić piętę w powietrzu w lewo i prawo(but powinien stać nieruchomo na podłodze). Jeżeli ci się udaje, poszukaj mniejszego buta. Buty narciarskie mają tendencję do „rozbijania się” wraz z użytkowaniem. Jeżeli już na etapie zakupu masz „luźną piętę” istnieje duże ryzyko doznania kontuzji na stoku, gdy but już ostatecznie się „rozbije”.

 

A co to ten canting?

Canting to technologia służąca ujednoliceniu sylwetki narciarskiej.

Jeżeli stoisz na wyprostowanych w kolanach nogach i kolana mocno się ku sobie przybliżają, a patrząc z góry stopy masz po zewnętrznej stronie kolan, albo odwrotnie – jeżeli kolana mocno wychodzą ci poza linię stóp ( „nogi prostowane na beczce” ) – canting jest właśnie dla Ciebie. Umożliwia on takie ustawienie wychylenia bocznego buta narciarskiego, by zapewnić stanie w standardowej pozycji narciarskiej.

Innymi słowy – gdyby nie canting, a Twoje nogi były w jednym z wyżej wymienionych kształtów, stanie na płaskich nartach byłoby dla Ciebie prawie niemożliwe, co znacznie utrudniłoby naukę.

 

Co jeszcze znajdziemy w butach narciarskich?

w niektórych butach znajdziemy różne systemy mniej lub bardziej ułatwiające nam jazdę, jak np.:

 • Przełącznik SKI & WALK – zależnie od ustawienia, ułatwia nam poprzez poluzowanie cholewy buta chodzenie lub poprzez usztywnienie jej – jazdę na nartach;
 • Klamry z mikroregulacją – bardzo przydatna sprawa, pozwala na dokładne dopasowanie buta do nogi;
 • Regulacja pięty – ułatwia dopasowanie buta tak, by kostka znajdowała się w bucie w dokładnie na nią przeznaczonym miejscu;
 • Regulacja wychylenia – pozwala na dostosowanie buta do indywidualnych preferencji narciarza, czyli najprościej ujmując, jest to regulacja wychylenia i odchylenia cholewy względem podeszwy. System ten montowany jest w mocno zaawansowanych butach narciarskich;
 • Wkładki termiczne – pozwalające na idealne dopasowanie kształtu buta do stopy. Termoformowalną wkładkę najpierw wygrzewa się w specjalnym piecu, a następnie wkłada sie na 10-15 minut nogą do środka, by but złapał kształt.
 • Buty „piankowe” – bardzo podobny system do wkładek termicznych, jednak zamiast wkładania wkładek termicznych do pieca, w but, w którym jest już nasza noga, wpuszcza się wężyki pompujące pod ciśnieniem specjalną piankę, która zastygając przybiera kształt optymalny dla naszej stopy;
 • Buty tzw. „softy” – są to buty tworzone z myślą o amatorach. Wszystkie części buta, które nie odpowiadają za przenoszenia jakiejkolwiek siły na nartę, zrobione są z miękkich materiałów – by narciarzowi było wygodniej.

 

Zatem, na co zwracać uwagę przy kupnie buta narciarskiego?

Podsumowując:

Kupując buty narciarskie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na:

 • flex buta, przez pryzmat naszego stylu jazdy i zdolności fizycznych,
 • zależnie od fizjologicznego ustawienia kolan względem stóp – canting,
 • szerokość buta zapewniającą na tyle luzu, by but nie „pił” w stopy, ale jednocześnie trzymał sztywno kostkę.

A cała reszta, którą sprzedawcy będą chcieli nam mydlić oczy to „dodatki” 🙂

 

Miłego kupowania!

Dodaj komentarz

Daj znać czy podobał ci się ten artykuł

Kliknij żeby ocenić artykuł!
[Łącznie: 1 Średnia: 5]

Męczą cię przemyślenia? Pytania? Wątpliwości?
dodaj komentarz!

Kliknij żeby ocenić artykuł!
[Łącznie: 1 Średnia: 5]
1 Share
1 Share
Share via
Copy link
Powered by Social Snap